ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Ciekawostki

Zanim kupisz żarówkę – ich rodzaje

 

 

Żarówki, jak większość rzeczy w naszym najbliższym otoczeniu, przez lata przeszły długą drogę ewolucji. Efektem tego jest to, że będąc w sklepie można znaleźć ich wiele modeli różniących się kształtem, gwintem a nawet zastosowaniem. Czy są one wobec siebie aż tak diametralne?

Żarówka do zadań specjalnych

Żarówka do zadań specjalnych powstała jako efekt dyrektywy Unii Europejskiej z 2005 roku, która mówi o tym, by żarówki we wszystkich domach były ekologiczne. Dyrektywa ta była pierwszym krokiem do zaprzestania sprzedaży dobrze nam znanych żarówek wolframowych, świecących w domach od dekad, i pojawienia się w sklepach „żarówki do zadań specjalnych”, będącą zwykła żarówką, ale pod inną nazwą.

 

Różne gwinty w żarówkach

Typowe żarówki w domach mają gwint E14 i E27, różniące się od siebie tylko wielkością, gdyż oba pracują przy napięciu 230V. E14 to żarówka o małym gwincie, najczęściej spotykanym w lampkach na biurku. E27 to zwykły, dobrze znany gwint.

Gwint GU10 charakteryzuje żarówki wpuszczane w oczka. Ich cechą rozpoznawczą są dwa bolce, które są zakończone dekielkiem. Lampy tego typu umieszcza się w oczkach w suficie lub ścianie, przez co bardzo chętnie są wykorzystywane przez architektów wnętrz.

Czytaj także  Czym zastąpić suszarki do rąk w trakcie pandemii?

Podobne wykorzystanie mają żarówki z gwintem MR16, których bolec pozbawiony jest dekielka. Do pracy wymagają jednak transformatora magnetycznego lub toroidalnego aby dokonać redukcji napięcia z 230V na 12V

Oznaczenia na żarówkach

Na każdej żarówce, poza oznaczeniem ‘W” wyrażającą moc, można spotkać jeszcze dopisek CFL, które oznacza, że danej żarówce przydzielono etykietę „energooszczędna”.

Na żarówkach LED zamieszczona jest także informacja, o temperaturze barwowej wyrażonej w kelwinach (K). Im wyższa jest wartość, tym żarówka będzie świecić zimniejszą barwą.

  • 1900k to bardzo ciepła barwa światła.
  • Od 2700 do 3500k to barwa ciepła,
  • 4000-4500K da naturalne światło,
  • 6000-7000K to zimna barwa światła,
  • powyżej 10 000 to barwa bezchmurnego nieba, najzimniejsza.

Zaleca się, aby do domu kupować światło o barwie ciepłej, lub naturalnej.

Czym są żarówki RGB

Żarówki RGB mogą poszczycić się dużym gwintem E27 przy jednoczesnym zachowaniu dość nietypowej funkcjonalności. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość świeceniu w wielu barwach światła, bez konieczności stosowania kolorowych filtrów. Dzięki 8-bitowym sterownikami możliwe jest wydobycie 16 milionów kolorów, czyli tylu, ile jest w dzisiejszym smartfonie. Nie wymagają one specjalistycznego urządzenia. Dzięki zmianę kolorów w dowolnym momencie możliwe jest ustawienie oświetlenia wg. własnego samopoczucia lub potrzeb.

Czytaj także  Zatoki, jak poradzić sobie z bólem

Niesamowita żarówka Edisona

Jednym z najciekawszych rodzajów żarówek są żarówki dekoracyjne, nazywane też Edisona. Nazwa wzięła się stąd, że stylizowane są one na Retro, przypominając te pierwsze, za czasów Tesli i Edisona.

Można je jednak kupić w bardzo wielu wariacjach stylistycznych. Od podłużnej bańki po owalną kulę. Pełnią one rolę dekoracyjną w domach oraz miejscach publicznych. Świecąc przyjemnym, ciepłym światłem nadają nastrój każdemu miejscu, w którym się znajdą. Bardzo często przedstawiane są jako wiszące luźno na kablu, jednak mogą one zastąpić te zwykłą w lampce nocnej.

Są on jednak dużo większe od typowej żarówki, a dzięki rozgrzanemu żarnikowi, który nadaje jej futurystycznego wyglądu, świetnie prezentuje się bez żadnej osłony.