ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

ABC o tynkach

Odnawianie budynku czy wykańczanie świeżo postawionego obiektu to poważna sprawa. To ostatecznie wierzchnia warstwa na ścianach zewnętrznych w dużej mierze decyduje o tym, jak będzie prezentowała się całość. Właśnie dlatego tak ważne jest, by szczególnie zadbać o elewację. Zatroszczyć się, by była nie tylko elastyczna, ale również i trwała.

 

Tynki i ich rodzaje

Na chwilę obecną w sklepach można znaleźć różne rodzaje tynków. Niektóre z nich nadają się tak samo do wykańczania ścian zewnętrznych, ale i wewnątrz budynków. Te podstawowe rodzaje tynków to:

tynki gipsowe

tynki cementowe

tynki akrylowe

tynki silikonowe

tynki mineralne.

Można jeszcze wybrać bardziej efektowne tynki mozaikowe, które są także bardzo trwałe i bardzo ciekawie prezentują się na ścianie. Który z tych rodzajów będzie najlepszy do konkretnego budynku? Bo dobrze jest sugerować się nie tylko samą ceną czy nazwą producenta.

Wiele zależy od podłoża

Kiedy już planuje się kłaść nowy tynk, koniecznie trzeba go dopasować do typu podłoża. Tynki wapienne czy mineralne są idealne do pokrywania ścian o bardzo podobnym składzie. Popularne choć nie zawsze wskazane są już natomiast tynki akrylowe. Są one trwałe, elastyczne, dostępne w bardzo bogatej palecie kolorystycznej, ale niestety słabo radzą sobie z wilgocią, a po latach mają tendencję do pleśnienia. Taką elewację można ratować, stosując odpowiednie preparaty, ale są to już dodatkowe koszty, których można uniknąć, jeśli wybierze się np. tynk mineralny czy silikonowy.

Czytaj także  Sprawdzona farba emulsyjna

Dość istotna jest też kwestia ocieplania budynków. Jeśli w ramach remontu planuje się nie tylko nowe tynki, ale i ocieplanie, trzeba o tym pamiętać, zanim wybierze się konkretny rodzaj tynku. Na styropian można kłaść praktycznie wszystkie tynki. Na watę mineralną lepiej nie kupować już jednak tynku akrylowego, który charakteryzuje się małą paroprzepuszczalnością.

Kolory – czy naprawdę takie ważne?

Na korzyść tynków akrylowych przemawia zazwyczaj ich bogata paleta kolorystyczna. Tu jednak warto się zastanowić, czy intensywny i mocny kolor to naprawdę to, czego się poszukuje. Obecnie w budownictwie modne są stonowane kolory i raczej odchodzi się od krzykliwych kolorów na rzecz bieli, szarości i beżów.

Jak dbać o elewację?

Nowoczesne tynki cechuje wysoka trwałość, odporność na ścieranie, szorowanie, nawet ostre słońce nie ingeruje aż tak bardzo w ich strukturę jak kiedyś. Mimo wszystko jednak o tynki trzeba odpowiednio dbać, by na ścianach świetnie się prezentowały przez długie lata. Szczególną troską trzeba otoczyć tynki akrylowe. Przed grzybem, pleśnią i bakteriami świetnie ochronią je specjalne preparaty. Nawet jeśli na ścianach już pojawiły się uszkodzenia, to dobry preparat grzybobójczy może znacznie poprawić ich wygląd i zapobiec powstawaniu dalszych zniszczeń.

Czytaj także  Jak bezpiecznie sklejać opakowania?

Verputzen

Kiedy najlepiej nakładać tynk?

Kiedy już nakłada się tynk, koniecznie trzeba przestrzegać zaleceń producenta. Na trwałość znaczny wpływ ma to, w jakich warunkach tynki są kładzione. Optymalną porą jest wiosna albo łagodne lato, kiedy są dodatnie, ale nie za wysokie temperatury. Dobrze jest też unikać tak samo mocnego słońca, jak i deszczu, żeby tynki mogły naturalnie wyschnąć.