ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

meble do salonu 3
Dom i wnętrze

Czy warto inwestować w meble drewniane?

Meble drewniane kosztują więcej, aniżeli te wykonane z płyt MDF czy płyt wiórowych, dlatego wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w takie produkty. Powszechnie wiadomo, że modele z drewna są bardziej odporne na zniszczenia, co sprawia, że ich zakup to inwestycja na wiele lat. Czym jeszcze wyróżniają się meble z litego drewna?

Zalety mebli drewnianych

Meble drewniane mają wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest trwałość. Produkty wykonane z dobrej jakości drewna wykazują odporność na zarysowania. W konsekwencji meble przez długi czas wyglądają jak nowe, co przekłada się na atrakcyjny wygląd mieszkania. Nie można zapominać także o tym, że meble drewniane są w 100% naturalne. Oznacza to, że nie zawierają szkodliwych substancji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie. Jak wskazują badania, produkty z drewna nie wywołują alergii i nie nasilają jej objawów. Wśród atutów modeli wykonanych z drewna wyróżnia się także ich oryginalny, niepowtarzalny wygląd. Stół z danej kolekcji, choć w teorii wygląda identycznie, w rzeczywistości jest niepowtarzalny. Chodzi tutaj o ułożenie słojów, które w każdym produkcie jest inne. Meble wykonane z drewna, w odróżnieniu od modeli drewnopodobnych, można odnawiać, co dla wielu osób jest ogromną zaletą. Nawet jeśli po pewnym czasie krzesło, stół czy komoda będą wyglądać na zniszczone, można zdecydować się na zabieg cyklinowania. Po jego wykonaniu meble będą wyglądać, jakby zostały niedawno wyprodukowane. Co istotne, cyklinowanie to zabieg, który można wykonać samodzielnie. W Internecie udostępnionych jej wiele filmików instruktażowych, które pozwolą opanować tę sztukę. Istnieje także możliwość zlecenia usługi fachowcom. Do zakupu wyposażenia z drewna zachęca także jego uniwersalny charakter. Meble z drewna pasują bowiem do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Wbrew pozorom będą dobrze wyglądać zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym pomieszczeniu.

Czytaj także  Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podłogach szklanych

Pielęgnacja i konserwacja mebli

Do czyszczenia mebli drewnianych zaleca się używanie delikatnych, niezbyt tłustych detergentów. W innym wypadku może się okazać, że na powierzchni szafki czy stołu pozostaną plamy, których trudno będzie się pozbyć. Ważne jest również to, aby chronić drewno przed wilgocią. Dlatego tego po wyczyszczeniu mebli, warto przetrzeć je suchą, delikatną szmatką, aby ich powierzchnia była idealnie sucha.

Chcąc zapobiec zbyt szybkiemu zniszczeniu wyposażenia, trzeba pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji. Aby nadać produktom połysk, warto od czasu do czasu woskować ich powierzchnię. Zabieg ten sprawi, że drewniane szafki, stół czy komoda będą prezentować się atrakcyjnie. W celu zabezpieczenia mebli używa się także bezbarwnych lakierów. Stanowią one solidną ochronę przed zarysowaniami. Dodatkowo sprawiają, że powierzchnia stołu czy półki jest idealnie gładka, a tym samym bezpieczna (brak drzazg).