ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

Czym pomalować podłogę z desek?

Drewno to materiał na podłogę, który nigdy nie wyjdzie z mody. Jest na tyle uniwersalny, że bez trudu wkomponuje się w niemal każdy wystrój domu. Aby drewniany parkiet służył nam przez długi czas, należy go właściwie zabezpieczyć.

Lakier czy olej?

Obecnie mamy do wyboru dwie metody zabezpieczania podłóg z drewna – lakierowanie i olejowanie. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na zachowaniu jak najbardziej naturalnego wyglądu drewna, najlepiej do malowania sprawdzi się lakier wodny.

Olej nie zachowuje naturalnego wyglądu, ponieważ pogłębia kolor drewna i podkreśla jego słoje, ale za to zapewnia uczucie „żywego” drewna pod stopami. Dodatkowo ,w przeciwieństwie do lakieru, nie nabłyszcza podłogi. Olej nadaje się niemal do każdej drewnianej podłogi, natomiast lakier wymaga dostosowania rodzaju preparatu do gatunku drewna.

Za to zaletą lakieru jest większa trwałość i łatwość w utrzymaniu podłogi w dobrym stanie. Olej wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak czyszczenie co najmniej raz w miesiącu dobrymi preparatami. Zwłaszcza przez pierwsze pół roku oraz dokładne polerowanie, a także cyklicznego odnawiania (co trzy lata) poprzez przemywanie podłogi specjalnym zmywaczem, nasienie warstwy oleju i wypolerowanie maszyną jednotarczową. W takiej sytuacji konieczne jest to, aby podłogę lakierowaną przecierać zwilżoną ścierką z detergentem.

Czytaj także  Czym wykończyć panel nad blatem kuchennym?

Podłoga drewniana malowanie

Lakierowanie parkietu

Malowanie parkietu lakierem to najpopularniejsza metoda zabezpieczania posadzek z drewna. Swoją popularność zawdzięcza wysokiej trwałości, łatwości malowania, a także bezproblemowej pielęgnacji. Jednak lakierowanie parkietu wymaga wiedzy, jakiego produktu użyć, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. Głównymi determinantami wyboru lakieru powinny być rodzaj drewna oraz intensywność eksploatacji podłogi. Warto także wziąć pod uwagę, kto będzie najczęściej korzystał z pomieszczenia, w którym znajduje się parkiet. Jeśli dzieci lub alergicy, najlepiej użyć wolnych od toksyn lakierów wodorozcieńczalnych. Polskie gatunki drewna liściastego najlepiej malować lakierami poliuretanowymi, za wyjątkiem tzw. gatunków kwaśnych jak dąb, które ciemnieją w reakcji z lakierem poliuretanowym. Aby zapobiec wchodzeniu w reakcję drewna z lakierem, należy przed malowaniem nałożyć podkład. Specjalne podkłady nakłada się również przed lakierowaniem tzw. trudnego drewna. Są to niektóre gatunki egzotyczne (np. iroko lub ipe), które wydzielają substancje spowalniające działanie utwardzaczy w lakierach. Produkowane są także lakiery specjalnie przeznaczone do malowania tego typu drewna. Natomiast podłogi z drewna iglastego, maluje się lakierami uretanowymi albo uretanowo-alkidowymi.

Podłogi często i intensywnie eksploatowane są stale narażone na uszkodzenia mechaniczne, dlatego wymagają użycie naprawdę trwałego lakieru. Najbardziej trwałe są lakiery uretanowo-alkidowe oraz akrylowo-poliuretanowe. Z tym, że te pierwsze posiadają dodatkowo właściwości antypoślizgowe. Zatem lakieru akrylowo-poliuretanowego z powodzeniem możemy użyć do malowania podłogi w salonie, ale już nie koniecznie do malowania parkietu tanecznego, gdzie lepiej wybrać lakier uretanowo-alkidowy. Do miejsc mniej eksploatowanych jak sypialnie czy garderoby sprawdzą się jednoskładnikowe lakiery poliuretanowe.

Czytaj także  Idealne warunki do lakierowania