Urządzając kuchnię, stajemy przed wieloma dylematami. Pomijając opracowanie projektu zabudowy, decyzję dotyczącą koloru ścian czy rodzaju płytek na podłogę, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego sprzętu AGD — w tym płyty grzewczej.
Płyta do zabudowy to jeden z najintensywniej używanych sprzętów w kuchni, a do tego generujący koszty zużycia prądu lub gazu. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertą, żeby wybrać to, co posłuży nam przez długie lata, będzie praktyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Jednym z zagadnień pojawiających się podczas poszukiwań odpowiedniej płyty jest kwestia ilości palników. Nawet jeśli wcześniej nie zastanawialiśmy się nad tym, warto przemyśleć tę kwestię przed dokonaniem ostatecznego wyboru.
Najbardziej powszechne są płyty czteropalnikowe o szerokości około 60 cm i takich w sklepach znajdziemy zdecydowanie najwięcej. Standardowa płyta czteropalnikowa zawiera dwa palniki średniej wielkości, jeden duży i jeden mały. Jest to rozwiązanie pasujące do większości kuchni. Również większość projektów uwzględnia miejsce na właśnie tej wielkości urządzenie.
Gdy przestrzeń kuchenna jest bardzo mała, a do tego nie gotujemy zbyt dużo i często, można postawić na płytę dwupalnikową. Taka płyta ma zwykle około 30 cm szerokości i mieści dwa palniki o różnych średnicach. Stawiając na to kompaktowe rozwiązanie, oszczędzamy — cenne zwłaszcza w małej kuchni — miejsce na blacie roboczym. Płyty dwupalnikowe znajdują też zastosowanie w kamperach czy na jachtach, gdzie często zainstalowanie czegoś większego jest po prostu niemożliwe, ze względu na brak przestrzeni.
Producenci oferują również płyty do zabudowy trzypalnikowe albo większe od standardowych pięciopalnikowe lub sześciopalnikowe. Te ostatnie zdecydowanie sprawdzą się w dużych kuchniach u osób gotujących więcej i częściej, jeśli tylko dysponujemy odpowiednią ilością miejsca na blacie lub wyspie. Płyta sześciopalnikowa to idealny wybór, gdy przygotowywanie kilku dań naraz zdarza nam się nie tylko od święta. Szerokość tego rodzaju płyt dochodzi nawet do 90-100 cm.
Szukając odpowiedniej płyty do zabudowy, znajdziemy również takie o niestandardowym kształcie, wyposażone najczęściej w cztery palniki — na przykład płyta czteropalnikowa z polami grzewczymi usytuowanymi w szeregu, która zapewnia swobodny dostęp do wszystkich palników, jednak zajmuje sporo miejsca na blacie. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku niezbyt głębokiego blatu. Niektórzy producenci oferują płyty narożne (w kształcie litery L) lub płyty przypominające swoim kształtem nerkę. One również wyposażone są najczęściej w cztery palniki.
Jak widać, na rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań.
Wybierając model dla siebie, należy kierować się przede wszystkim dopasowaniem sprzętu do indywidualnych potrzeb. Nie ma sensu inwestowanie w dużą sześciopalnikową płytę, jeśli zdarza nam się gotować sporadycznie a przygotowanie ulubionych dań, nie wymaga używania większej ilości palników w jednym czasie, a jeśli gotujemy dużo i często to z kolei zbyt mała płyta będzie raczej utrapieniem.