ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

Jak położyć samodzielnie gładź

Gładzie gipsowe pomagają uzyskać idealnie gładką powierzchnię ściany, która później może być wykończona w dowolny sposób – np. przy użyciu różnego rodzaju farb, w tym strukturalnych, a także tapet. Z reguły do kładzenia gładzi zatrudniamy specjalistów. Jednak te czynności wykończeniowe można również wykonać samemu. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić.

 

Na jakie ściany mogą być kładzione gładzie?

Gładzie gipsowe mogą być położone na wielu rodzajach ścian. Najczęściej wykorzystywane są do wykończenia ścian pokrytych tynkami cementowymi, cementowo-wapiennymi i gipsowymi. Można je położyć także na ścianach betonowych.

 

Jakie materiały i narzędzia są potrzebne do samodzielnego położenia gładzi?

Przed rozpoczęciem prac mających na celu położenie gładzi należy przygotować przede wszystkim emulsję gruntującą, która sprawi, że ściana będzie gładsza i mniej chłonna, a materiał będzie się jej lepiej trzymał. Ważna jest także odpowiednio dobrana masa gładziowa. W przypadku, gdy chcemy wzmocnić ścianę należy zaopatrzyć się również w taśmy zbrojące.

W celu zabezpieczenia podłogi oraz otworów drzwiowych i okiennych należy zaopatrzyć się w taśmę zabezpieczającą oraz folię malarską.

Jeżeli chodzi o narzędzia potrzebne do nałożenia gładzi, to najważniejszym są szpachelki, które będą służyły do nakładania i wyrównywania masy szpachlowej. Natomiast do nakładania emulsji gruntującej potrzebny będzie wałek lub duży pędzel. Ważna jest również poziomica, dzięki której można sprawdzić czy powierzchnia ściany po nałożeniu gładzi jest równa.

Czytaj także  Porady-jak malować

Ponadto istotne jest również bezpieczeństwo w czasie wykonywania pracy, dlatego przed jej rozpoczęciem należy ubrać okulary ochronne oraz maseczkę, które ochronią oczy i drogi oddechowe, gdy rozpocznie się szlifowanie gładzi.

frau erledigt renovierungsarbeiten vor dem umzug

Jak przygotować ścianę do położenia gładzi?

Przed przystąpieniem do kładzenia masy gipsowej na ścianę należy dokładnie oczyścić powierzchnię. Ściana musi być czysta, sucha oraz odtłuszczona. Przy pomocy szpachelki należy usunąć pozostałości z poprzednich warstw wykończeniowych, jeżeli takie znajdują się na ścianie. Warto zwilżyć ścianę wodą. Spowoduje to, że później, w czasie szlifowania będzie się mniej pyliła. Jeżeli w ścianie znajdują się wgłębienia lub rysy, należy je zaszpachlować przy pomocy specjalnej masy. Zaprawa wyrównująca będzie przydatna również wtedy, gdy na ścianie są duże nierówności. Przed samym położeniem gładzi na ścianę należy nałożyć emulsję gruntującą.

 

Jak przygotować masę gipsową?

Do wykonania gładzi gipsowej można wykorzystać gotowe produkty lub suche mieszanki. Gotowe masy gipsowe najlepiej sprawdzają się przy niewielkich powierzchniach o niedużych nierównościach. Przy większych powierzchniach lepiej zdecydować się na suchą mieszankę do samodzielnego przygotowania. Warto pamiętać o tym, żeby rozrabiać tyle masy, którą zużyje się w ciągu godziny. Po tym czasie masa zaczyna wiązać i coraz trudniej ją nakładać.

Czytaj także  Jakie wybrać lakiery do użytku zewnętrznego?

Jak nakładać gładzie?

Pierwsza warstwa to warstwa wyrównawcza. Nakłada się ją długą pacą przesuwając od dołu do góry. Jeżeli ściana jest duża lepiej ją podzielić na mniejsze części. Gładź należy nakładać ruchami półkolistymi. Po wyschnięciu pierwszej warstwy należy nałożyć kolejne. Trzeba pamiętać o tym, żeby warstwy nie były grube – powinny mieć ok. 3 mm grubości. Po całkowitym wyschnięciu gładzi należy ją wyszlifować przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego lub specjalnej siateczki do szlifowania.

W czasie szlifowania warto ubrać okulary ochronne i maseczkę ochronną, aby chronić oczy i drogi oddechowe przed unoszącym się w pomieszczeniu pyłem.