ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

Jak przebiega malowanie elewacji

Ostatnim etapem ocieplania domu jest położenie tynku zewnętrznego oraz pomalowanie go. Ponadto malowanie elewacji (drewnianej lub otynkowanej) jest najprostszym sposobem na jej odświeżenie.  Nie jest to zadanie bardzo trudne i można to wykonać samodzielnie.

Profesjonalne malowanie elewacji
Profesjonalne malowanie elewacji

Od czego zacząć?

Na początek należy sprawdzić jakiego rodzaju podłoże będziemy malować oraz jaka ilość farby będzie nam potrzebna. Następnie potrzebna będzie ocena kondycji elewacji. Rysy i pęknięcia naprawia się za pomocą zaprawy murarskiej lub kleju do powierzchni ocieplanych. Jeśli pojawiła się pleśń trzeba ją będzie usunąć. Następnie możemy przystąpić do zagruntowania powierzchni do malowania. Preparat gruntujący musi być dostosowany do rodzaju farby elewacyjnej. Najprościej zastosować preparat zalecany przez producenta farby elewacyjnej (instrukcje można znaleźć na opakowaniu).Zastosowanie impregnatów jest konieczne, z uwagi na to, że zwiększają przyczepność podłoża oraz redukują jego chłonność. Ułatwi to prace malarskie.

Jaką farbę wybrać do malowania elewacji?

Farba dostosowana musi być do rodzaju podłoża. W przypadku tynków mineralnych, cementowych, cegły i betonu używa się farb silikatowych, silikatowo-silikonowych, akrylowych, wapiennych i cementowych.  Fachowcy polecają zasadę: jaka fasada, taka farba. W przypadku tynków silikatowych, zastosujemy więc farby silikatowe lub silikatowo-silikonowe. Tynk akrylowy pomalować należy farbą akrylową, a sylikonowy, farbą sylikonową.

Czytaj także  Wytrzymałe i sprawdzone tynki

Farby silikonowe są to farby paroprzepuszczalne, pozwalają więc ścianom oddychać. Farby akrylowe natomiast łatwo się nanosi, są odporne na zabrudzenia i zmywanie.

Jeśli chodzi o kolor farby postarajmy się by pasował do otoczenia, komponowała się z przyległym ogrodem, ogrodzeniem i innymi budynkami.

A teraz malowanie

Dla samego malowania elewacji ważne są panujące warunki atmosferyczne. Często podawane przez producenta farb na opakowaniu. Planując malowanie sprawdźmy więc prognozę pogody. Następnie trzeba zabezpieczyć otoczenie domu i wszystkie elementy, które nie będą malowane, aby nie uległy zabrudzeniu. Do malowania posłużyć sie można wałkiem, pędzlem lub pistoletem natryskowym. Fachowcy radzą by malować według zasady mokre na mokre, czyli miejsce przy miejscu pokrywać  cała ścianę farbą. Zanim naniesiemy kolejną warstwę farby, powinniśmy odczekać tak długo, jak zaleca to producent. Nie powinno się zostawiać na później niedomalowanych fragmentów elewacji, gdyż może to spowodować powstanie plam o innym odcieniu, niż pozostała część elewacji. Większość farb elewacyjnych uzyskuje pełną wytrzymałość po jednej dobie.

Farby zewnętrzne do elewacji powinny chronić i zdobić. Ważne by kolor był trwały i zdobił nasz dom przez lata. Malowanie elewacji jest zatem ważnym przedsięwzięciem, jednak nie na tyle skomplikowanym, by nie wykonać go samemu.

Czytaj także  Gładź szpachlowa w proszku czy gotowy wyrób?