ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Dom i wnętrze

Jak przygotować elementy drewniane na zimę?

Szczęściarze, którzy mają ogród, zapewne lubią w nim przesiadywać w ciepłe, letnie wieczory. W ogrodzie stoją altany, pergole, balustrady i meble, które najczęściej wykonane są z drewna. Nawet jeśli jest to drewno najlepszej jakości, po pewnym czasie nie wygląda tak dobrze, jak na początku użytkowania. Jak odnowić meble ogrodowe? Potrzebne będą farby lub lakiery zewnętrzne?

Jak zaimpregnować drewno ogrodowe? Wybieramy lakiery zewnętrzne

Drewno ulega biodegradacji, a znajdujące się w ogrodzie elementy drewniane są narażone na działanie warunków atmosferycznych i mikroorganizmów, czyli bakterii, grzybów i owadów. Można zapobiegać tym zjawiskom, stosując odpowiednie środki ochronne, czyli impregnaty chemiczne oraz farby i lakiery zewnętrzne. Jeśli właściwie nie zakonserwujemy drewna, szybko straci swój urok i blask. Przed pierwszym malowaniem przedmiotu, nakładamy impregnat bezbarwny, a później ten wersji kolorowej, dla pełnej ochrony i dekoracji drewna.

Jak efekt dają lakiery zewnętrzne?

Chcąc zachować naturalny urok drewna, musimy regularnie je lakierować. Lakiery zewnętrzne to preparaty polecane wszystkim osobom, które chcą jednocześnie uchronić drewno przed zniszczeniem i zaakcentować jego walory wizualne, nie zmieniając przy tym radykalnie koloru ani nie zasłaniając charakterystycznego rysunku słojów. Lakier pozostawia na powierzchni przedmiotu grubą warstwę ochronną, która jest odporna na przenikanie wody oraz przetarcia, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Czytaj także  Segregacja odpadów – jakie kosze wybrać?

Rodzaje lakierów zewnętrznych

Na rynku jest dostępny szeroki asortyment lakierów zewnętrznych, które różnią się nie tylko stopniem skuteczności, ale również rodzajem zdobienia drewna. Zanim wybierzemy lakier, dowiedzmy się, jaki jest gatunek drewna, które chcemy zaimpregnować. Taka informacja jest niezbędna, by dobrze dobrać kolor preparatu lub pigmentu, który możemy samodzielnie wymieszać z lakierem. Na rynku dostępne są m.in. produkty o kolorze buku, dębu, sosny oraz egzotycznych gatunków drzew, a także inne odcienie, np. soczysta zieleń czy stonowany błękit. Wybierając lakiery zewnętrzne zwróćmy także uwagę na stopień połyskliwości. W sklepach znajdziemy produkty matowe, które najlepiej kryją wszelkie zarysowania i drobne uszkodzenia mechaniczne drewna, połyskliwe oraz bardzo połyskliwe – najskuteczniejsze w ochronie przed wilgotnością. W sklepach budowlanych jest bardzo szeroki asortyment lakierów zewnętrznych, lecz jeśli poznamy ich podstawowe rodzaje, szybko znajdziemy preparat o odpowiednim odcieniu oraz połysku. Pamiętajmy jednak o tym, by nie kierować się wyłącznie walorami estetycznymi, lecz także sprawdzić na etykiecie, w jakim stopniu ochroni drewno przed zniszczeniem.