ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

meble do renowacji
Dom i wnętrze

Jak przygotować meble do renowacji?

Stare, drewniane meble dodają wnętrzom ciepła, tworząc wyjątkową atmosferę. Drewno jest jednak dość delikatnym materiałem, który z upływem czasu ulega zniszczeniu. W wielu domach można znaleźć meble, które lata świetności mają za sobą, ale przy odrobinie wysiłku można przywrócić ich dawne piękno. Jak przygotować je do renowacji, by tchnąć w nie drugie życie?

Renowacja mebli- środki zabezpieczające

Każde drewno wymaga właściwego zabezpieczenia przed światłem, wodą, pleśnią itp. Aby meble zdobiły wnętrza i cieszyły oko przez lata, pokrywa się je:

  • lakierem
  • bejcą
  • lakierobejcą
  • woskiem
  • olejem do malowania drewna

Niekiedy meble poddaje się renowacji przy użyciu politury. Ta metoda jest jednak wyjątkowo pracochłonna (drewno należy pokryć kilkudziesięcioma cieniutkimi warstwami), więc stosuje się ją zazwyczaj do renowacji bardzo cennych antyków.

Olej do malowania drewna jako naturalny i skuteczny preparat przy renowacji mebli

Renowacja drewna przy użyciu naturalnych środków staje się coraz bardziej popularna, gdyż powraca się do tego co tradycyjne i ekologiczne. Warto więc przyjrzeć się najlepszej naturalnej metodzie odnawiania mebli jaką jest olejowanie.

Oleje do malowania drewna są produktami naturalnymi i prostymi w użyciu. Mają płynną postać, więc wsiąkają głęboko w strukturę drewna, uodporniając je na działanie szkodliwych czynników. Oleje nie tworzą na drewnie szczelnej powłoki, dzięki czemu odparowują zawilgocenia, a mebel może „oddychać”. Z tego powodu można stosować się je do renowacji i zabezpieczenia drewna w kuchni, łazience, a także na balkonie.

Czytaj także  Jaki lakier wybrać do parkietu dębowego?

Do olejowania można użyć zwykłego oleju rzepakowego lub słonecznikowego, ale na rynku są też dostępne specjalne oleje do malowania drewna w postaci mieszanek z dodatkiem rozcieńczalników, które poprawiają ich działanie. Do wyboru są preparaty bezbarwne oraz delikatnie koloryzujące.

Etapy przygotowania mebli do odrestaurowania

Aby renowacja drewnianego mebla zakończyła się sukcesem, przed przystąpieniem do odnawiania, należy drewno odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest dokładne odtłuszczenie powierzchni oraz usunięcie z niej kurzu i innych zabrudzeń. Stare meble często są pokryte wieloma warstwami starego lakieru, oleju do malowania drewna czy farby, należy więc je dokładnie usunąć. W tym celu najlepiej wyszlifować drewno grubym papierem ściernym i przechodzić stopniowo do szlifowania papierem o coraz mniejszej gradacji aż do pozbycia się wszystkich warstw. Oporną farbę lub lakier, można usunąć przy pomocy szpachelki i specjalnego rozpuszczalnika. Po usunięciu starych powłok, warto uzupełnić ewentualne ubytki oraz znów delikatnie oszlifować. Ostatnim krokiem jest pozbycie się pyłu, umycie oraz wysuszenie powierzchni. Dopiero wtedy mebel jest gotowy do nałożenia zabezpieczenia w postaci lakieru lub oleju do malowania drewna.

Przygotowanie zniszczonych mebli do renowacji często jest pracochłonnym procesem, który oczywiście można zlecić specjaliście. Warto jednak spróbować zrobić to samemu, a gdy wszystko przebiegnie pomyślnie, satysfakcja będzie najlepszą nagrodą.

Czytaj także  Jak odnowić nudny salon w domu?