ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

ulice miasta
Dom i wnętrze

Jak wybrać inwestycję mieszkaniową?

Mając na uwadze fakt, że inwestycja mieszkaniowa wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, a skutki wyboru inwestycji mają charakter długofalowy, decyzja dotyczącą wyboru konkretnej nieruchomości powinna być dobrze przemyślana i rozważona. Podejmując decyzję o wyborze danej inwestycji mieszkaniowej należy uwzględnić i przeanalizować czynniki wpływające na ostateczną cenę nieruchomości.
Do istotnych czynników, które należy brać pod uwagę rozważając zakup nieruchomości: stan prawny, rodzaj rynku, lokalizacja, otoczenie i infrastruktura, komunikacja, rozkład wewnętrzny, wysokość czynszu oraz stan nieruchomości.

Stan prawny nieruchomości

Każde obciążenie nieruchomości w postaci hipoteki negatywnie wpływa na jej wartość. Podobne sytuacja wygląda w odniesieniu do użytkowania wieczystego. Najbardziej atrakcyjne są nieruchomości na prawach własności.

Rodzaj rynku nieruchomości – rynek pierwotny, rynek wtórny

Co do zasady ceny mieszkań osiągane na rynku pierwotnym są wyższe od cen notowanych na rynku wtórnym. Po pierwsze dlatego, że mieszkania rynku pierwotnego położone są w nowoczesnych budynkach, wyposażonych w udogodnienia, których często próżno szukać na rynku wtórnych, jak choćby garaże podziemne czy windy. Ponadto zakup mieszkania z rynku wtórnego to rodzaj kompromisu i ustępstw. Mieszanie urządzone jest już bowiem w konkretnym stylu i z reguły wymaga odświeżenia remontu.

Lokalizacja

Lokalizacja to jeden z głównych atrybutów nieruchomości wpływających na ich cenę. Wystrój mieszkania można mniejszym lub większym kosztem zmienić, lokalizacji – nie. Wybór dzielnicy, a nawet lokalizacji w obrębie danej dzielnicy ma kolosany wpływ na atrakcyjność nieruchomości przekładającą się na ostateczną cenę sprzedaży.

Czytaj także  Energooszczędne żarówki. Led czy wolframowe?

Otoczenie

Jeżeli chodzi o otoczenie to istotny wpływ na cenę transakcji ma bliskość terenów zielonych, parków, czy lasu. Kupujący cenią sobie ciszę i spokój oraz dystans do ruchliwych arterii.

Infrastruktura

Bliskość żłobków i przeszkoli oraz szkół, zwłaszcza podstawowych jest wyznacznikiem kształtującym ceny nieruchomości. Do atrakcyjnej infrastruktury zaliczyć można również dostępność sklepów, punków usługowych, restauracji i kawiarni.

Komunikacja

Powiązanie komunikacyjne i dostępność różnych form transportu publicznego jest cechą wpływającą na wzrost zainteresowania nieruchomościami położonymi w obrębie takich terenów, co wpływa na wzrost ich wartości.

Rozkład wewnętrzny

Atrakcyjny układ pomieszczeń, ich ustawność, wpływa na wzrost ceny takiej nieruchomości. Istotne są również pomieszczenia dodatkowe, jak choćby garderoba czy spiżarnia oraz kondygnacja. W starszym budownictwie, budynki kilkukondygnacyjne nie posiadają windy, w związku z tym lokale położone niżej cieszą się wyższym zainteresowaniem. W budynkach nowych, wyposażonych w windy, lokale położone niżej są mniej atrakcyjne, chyba że przynależy do nich duży taras lub ogródek. Jednakże, najwyższą cenę osiągają lokale położone na najwyższych kondygnacjach, mających zazwyczaj formę wielkopowierzchniowych apartamentów.

Wysokość czynszu

Z racji tego, że zakup nieruchomości to inwestycja długoterminowa, wysokość czynszu ma znaczenie dla kupującego, ponieważ wiąże się z koniecznością ponoszenia przez niego comiesięcznych obciążeń finansowych.

Czytaj także  Jak wybrać wok do swojej kuchni?

Stan nieruchomości

W zależności od tego czy jest to stan deweloperski, czy mieszkanie już urządzone, jego zakup wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z remontem i dostawania warunków panujących w mieszkaniu do oczekiwań nabywcy.

Nowe inwestycje mieszkaniowe Kraków, Gdańsk, Toruń

W przypadku miast historycznych, zabytkowych istotnym elementem wpływającym na cenę nieruchomości może być miejscowy rejestr zabytków. Nowe inwestycje mieszkaniowe, zwłaszcza lokalizowane w obrębie ścisłego centrum miasta mogą wymagać zgody konserwatora zabytków i być prowadzone pod jego ścisłym nadzorem.