ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Nowinki branżowe

Jak wykorzystać klej termotopliwy?

Kleje używa się w wielu branżach i dziedzinach życia – w meblarstwie, przemyśle, a nawet we florystyce. Trudno wyobrazić sobie pracę bez trwałego i odpornego spoiwa. Fakt, że kleje termotopliwe stosuje się do łączenia elementów z metalu, tworzyw sztucznych, tkanin, ceramiki czy drewna sprawia, że jest on niezbędny nie tylko w dużych formach, ale i w domowym warsztacie.

Kleje termotopliwe, tzw. hotmelt to jednoskładnikowe kleje poliuretanowe. Kleje te nakłada się na gorąco w temperaturze 100°C przy pomocy specjalnego sprzętu, jakim jest pistolet do kleju. Ogromną zaletą tego typu kleju jest fakt, że w krótkim czasie osiąga wytrzymałość wstępną, a zanim to się stanie można wykonać niezbędne obróbki w obrębie spoiwa. Kleje termotopliwe mają przezroczystą barwę, dzięki czemu bez problemu możemy stosować je nawet tam, gdzie nie chcemy, aby miejsce spoiwa było widoczne. Idealnie nadaje się do mocowania kabli. Znajduje również zastosowanie przy klejeniu różnych elementów przy produkcji zabawek i klejeniu ozdób. W grę wchodzą zarówno przedmioty o dużych gabarytach, jak i niewielkie produkty.

Klej

Jak działają kleje?

Kleje termotopliwe w temperaturze pokojowe są w 100% substancjami stałymi. Dopiero po podgrzaniu nabywają one swoich właściwości. Pistolet do kleju termotopliwego jest najlepszym sprzętem do prawidłowego i bezpiecznego nałożenia substancji. Pozwala on także idealnie pokryć klejoną powierzchnię. Po połączeniu elementów klei ulega ponownemu schłodzeniu, co tworzy  trwałe spoiwo dla obydwu łączonych części bez względu na materiał tych produktów.

Czytaj także  Nowe mieszkania deweloperskie we Wrocławiu

Gdzie stosować kleje termotopliwe?

Kleje możemy zastosować właściwie wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba i zależy nam na niezwykle wytrzymałym łączeniu dwóch powierzchni. W pierwszej kolejności zastosujemy pistolet do kleju w przemyśle – w branży transportowej, logistycznej, meblarskiej, tapicerskiej oraz budowalnej. Ponadto doskonale sprawdzi się w branży poligraficznej, przy klejeniu kalendarzy, książek czy zeszytów. We florystyce czy rękodziele kleje idealnie zespolą każdy najmniejszy element. Jednak przede wszystkim kleje mogą być wielorako użyte w domu. Wszelkie remonty czy naprawy nie mogą obejść się bez kleju i pistoletu do kleju termotopliwego. Przyklejanie listew i ościeżnic, profili oraz tkanin, a także mocowanie rolet, półek i ozdób ściennych. Niezawodny będzie też przy remoncie lub budowanie łazienki do kładzenia płytek, paneli czy mocowaniu lustra. Ponadto przy każdym uszkodzeniu czy ubytku kleje idealnie wypełnią szpary i zespolą pęknięcia. Pistolet do kleju zawsze warto mieć pod ręką, kiedy coś popsuje nam się w kuchni czy ulubiona zabawka dziecka ulegnie uszkodzeniu. Z pewnością klej nie zawiedzie też nas podczas naprawy elementów samochodowych i części sprzętów elektronicznych.