ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Wiosna to idealny okres na rozpoczęcie budowy drewnianych konstrukcji ogrodowych, które przydadzą się w czasie słonecznego lata. Niezależnie, czy chcemy wybudować altankę, parkiet na taras ogrodowy, czy meble, to aby cieszyć się jak najdłużej naszą architekturą należy pomyśleć o zabiegu, który przedłuży żywotność konstrukcji. Jest nim impregnacja drewna. Pomoże ona ochronić je przed procesem biokorozji, która powstaje pod wpływem wilgoci i temperatury.

Istnieje wiele rodzajów impregnacji drewna, jednak powinniśmy skupić się na procesie impregnacji powierzchniowej, najlepiej przez naniesienie substancji pędzlem. Każdy jest w stanie wykonać ten zabieg w domowych warunkach po zakupie odpowiednich do tego narzędzi. Co więc będzie potrzebne? Przede wszystkim przyda się pędzel o grubszym włosiu, który poradzi sobie z szorstką powierzchnią, do tego rękawiczki ochronne, a w przypadku kiedy kupimy gotową, już zaimpregnowaną konstrukcję i będziemy chcieli sami rozprowadzić swój impregnat przyda się papier ścierny, którym zetrzemy naniesioną wcześniej substancję.

Tak więc, jaki środek do impregnacji drewna najlepiej wykorzystać? Na rynku istnieje wiele rodzajów środków, na przykład impregnat solny, który dobrze chroni przed szkodnikami i ogniem ale nie chroni najlepiej przed wilgocią, przez co konstrukcję należałoby dodatkowo pomalować. Można też użyć impregnatu wodorozcieńczalnego, o którym w dalszej części tekstu. Należy też pamiętać, by w przypadku tego rodzaju impregnatu nie łączyć go z blachą – sól może spowodować jej korozję. Kolejnym preparatem jest impregnat rozpuszczalnikowy, który dba o architekturę drewnianą dosyć kompleksowo – chroni ją przed wilgocią, promieniami UV a także szybko wnika w strukturę drewna, szczególnie polecany do wysuszonych konstrukcji, jest łatwy do rozprowadzenia za pomocą pędzla. Następnym rodzajem jest wcześniej wspomniany impregnat wodorozcieńczalny, można go nanieść na lekko wilgotne drewno, bardzo szybko schnie i nie jest tak intensywny w zapachu jak inne tego typu środki, nie należy jednak używać go na starym, suchym drewnie, gdyż może ono napęcznieć i pękać. Istnieją także preparaty ekologiczne, zawierające wosk czy oleje roślinne, chronią one drewno dosyć dobrze przed pękaniem, wsiąkaniem wody i promieniami UV. Ostatnią grupą są impregnaty barwiące, które poza ochroną drewna barwią je, umiejętnie dobrana barwa może podkreślić strukturę drewna.

Czytaj także  Jaki prezent na święta dla mężczyzny?

Zobacz: https://drewnochron.pl/

Zanim zaczniemy proces impregnacji, drewno należy odtłuścić i oczyścić z żywicy, która w naturalny sposób może pozostawać na żywym drewnie. Oczyszczanie takie można wykonać za pomocą rozpuszczalników i benzyny ekstrakcyjnej. Powinniśmy następnie wygładzić powierzchnię drewna za pomocą papieru ściernego. Po tym zabiegu można przejść do impregnacji, jeżeli zaś chodzi o drewno, które ma już wcześniej naniesiony impregnat bądź farbę, to w zależności od środka – farby pozbędziemy się za pomocą opalarki i szpachelki a lakieru, czy lakierobejcy za pomocą papieru ściernego o granulacji P80. Przy czym pamiętajmy, że łatwiej nanieść środki impregnujące na drewno suche.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *