ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

malowanie ściany
Dom i wnętrze

Jak zabezpieczyć powierzchnię ścian przed malowaniem?

 

Szeroka oferta farb do malowania wnętrz sprawia, że często sami chwytamy za wałek, pędzel i wiadro farby, by dokonać domowej rewolucji i zmienić kolory ścian. Pamiętajmy, że warunkiem ładnej powłoki jest odpowiednie przygotowanie ścian. Co zrobić, by uzyskać piękny efekt, a malowanie nie zakończyło się katastrofą? A może wzmocnić powłokę nakładając lakier lamperyjny?

Teren gotowy? Jak przygotować pokój do malowania

Powszechnie używane farby emulsyjne wprawdzie dosyć łatwo zmyć z podłogi, ale zaplamiony dywan trzeba będzie wyrzucić, więc warto dobrze zabezpieczyć pokój. Zanim chwycimy za wałek, wynieśmy wszystkie meble i inne sprzęty. To, co musi zostać w pomieszczeniu odsuńmy na środek pokoju i osłońmy grubą folią malarską. Taką samą folię przyklejmy do podłogi. Przykryjmy także otwory okienne, ale zróbmy to tak, by, w razie potrzeby, móc je otworzyć.

Jak sprawdzić stan ściany? Zanim nałożymy farby i lakier lamperyjny

Jeśli ściana była wcześniej malowana, musimy sprawdzić stan powłoki, a przede wszystkim ocenić, czy tynk dobrze trzyma się ściany. Jest na to bardzo prosty sposób, a wystarczy puknąć w ścianę. Jeśli usłyszymy głuchy pogłos, najprawdopodobniej tynk odspoił się od muru i trzeba będzie go skuć. Nie trzeba odnawiać całej ściany. Miejsca, w których jest ubytek, trzeba wyczyścić i zagruntować, a następnie uzupełnić tynkiem tego samego rodzaju. Pamiętajmy, że ściana musi być idealnie gładka, by powłoka utworzona przez farbę i lakier lamperyjny wyglądała bez zarzutu. Stare tapety trzeba zerwać, a ścianę wyrównać. Przed malowaniem ścian wszystkie dziury i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować. Kiedy grunt wyschnie, ubytki musimy uzupełnić zaprawą szpachlową, którą dobieramy w zależności od rodzaju tynku (może być gipsowa lub cementowa). Drobne pęknięcia można zaszpachlować naprawczą masą akrylową. Zaprawę gruntującą warto nałożyć prawie zawsze, a z pewnością jest to konieczne, gdy podłoże jest bardzo chłonne i istnieje ryzyko, że będzie „odciągać” wilgoć z farby. Zawsze gruntuje się nowe tynki, zwłaszcza gipsowe, a także okładziny z płyt gipsowo-kartonowych. Zabiegu gruntowania nie przeprowadza się na ścianach, które wcześniej były malowane.

Czytaj także  Jak odnowić nudny salon w domu?

Jaki efekt daje lakier lamperyjny?

malowanie
Zabezpieczenie progów przed farbą

Lamperia to dolna część ścian zabezpieczona przed zabrudzeniami, ozdobiona kamieniem czy drewnem lub po prostu pomalowana farbą olejną. Taka lamperia po kilku latach użytkowania wygląda po prostu brzydko, a dodatkowo ciężką ją usunąć ze ściany. Obecnie stosuje się ekologiczny system do renowacji lamperii, który pozwala uzyskać nową i estetyczną powłokę. Można ją stosować także tam, gdzie ściany były pomalowane farbą emulsyjną. Pomoże to zarówno zabezpieczyć ściany przed zabrudzeniami i zniszczeniami, jak i wpłynie pozytywnie na ich estetykę. Starą lamperię trzeba zmatowić, a następnie nałożyć na nią specjalny grunt, który poprawi przyczepność do podłoża pomalowanego wcześniej farbą olejną. Następnie należy zaaplikować kolejną warstwę akrylowej farby. Po wyschnięciu ściany można pomalować ją lakierem lamperyjnym,

Przygotowanie ścian do malowania to ważny zabieg, który przejść musi każda ściana, zanim zabierzmy się za malowanie. Postępowanie zgodnie z wytycznymi to gwarancja, że pokrywanie ścian farbą czy lakierem lamperyjnym zakończy się sukcesem.