ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

akrylowe i lateksowe emulsyjne farby do ścian
Aranżacja wnętrz

Jaką farbę wybrać do malowania ścian?

Planując odświeżenie i malowanie mieszkania musimy wybrać najlepszą farbę do ścian. W sklepach jest tak bogaty wybór, że wybór odpowiedniego produktu może wydawać się bardzo skomplikowanym zadaniem. Podejmując decyzję, pamiętajmy, że farba do ścian musi być dobrze dobrana do rodzaju podłoża i znajdujących się na nim powłok malarskich.


Jaką farbę do ścian znajdziemy w sklepie?

Jeśli zapytamy w specjalistycznym sklepie o farbę do ścian, pracownicy z pewnością polecą nam jedną z emulsji. Emulsje (farby dyspersyjne) nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Ich podstawowym składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o użytkowych właściwościach farby. Kolor uzyskiwany jest za pomocą pigmentu, który w różnych proporcjach dodaje się do pigmentu. Tego typu farbą do ścian można pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe, a także drewno, a może ona tworzyć powłoki matowe, półmatowe lub błyszczące.

Farba ma dobre właściwości kryjące, a niektóre z jej rodzajów zakryją nawet trudne do usunięcia plamy. Emulsje nie kapią i są bardzo wydajne. Jeden litr wystarczy na pomalowanie od 9 do 15 metrów kw. ściany. Szybko wysychają i już po około 15 godzinach można korzystać z pomieszczenia, które zostało pomalowane. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w warunkach domowych, gdzie remont zazwyczaj wiążą się z problemami mieszkaniowymi.

Czytaj także  Płytki od A do Z

Najlepsza farba do ścian

W farbach emulsyjnych rozpuszczalnikiem jest woda, ale nie ma to wpływu na ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, która może być bardzo duża. W zależności od stopnia ścieralności można je czyścić na sucho lub nawet na mokro. Takie właściwości posiadają akrylowe i lateksowe emulsyjne farby do ścian. Z powodzeniem można je stosować we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu. W pokoju czy sypialni, gdzie ryzyko wystąpienia bardzo trudnych plam jest bardzo mało, wystarczy dobrej jakości akrylowa farba do ścian.

Jaką farbą do ścian malować powierzchnie w kuchni i łazience?

Do malowania powierzchni w łazience warto wybrać lateksową farbę do ścian, która zawiera odpowiednio dobrane składniki, gwarantujące trwałość powłok malarskich w wilgotnych warunkach. Farby przeznaczone do tego typu pomieszczeń przepuszczają parę wodną, która się w nich gromadzi. Ponadto, są odporne na środki czyszczące i bezpośredni kontakt z wodą. Pokryte nimi powierzchnie można myć, a nawet szorować. Trwała powłoka chroni ściany przed plamami czy zabrudzeniami z detergentów lub kosmetyków. Lateksowa farba do ścian umożliwia oddychanie ścian, a także długotrwale zabezpieczają powłoki. Farby dyspersyjne mają właściwości grzybobójcze.

Wybór odpowiedniej farby do ściany nie jest łatwy, ale korzystając z kilku sprawdzonych wskazówek na pewno doskonale sobie poradzimy z tym zadaniem.

Czytaj także  Wybieramy wygodne łóżko do sypialni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *