ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

Jaki klej nadaje się do pistoletów? Sprawdź!

Pistolety do klejenia na gorąco są urządzeniami, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród wielu użytkowników prywatnych oraz firm reprezentujących różne branże. Nic w tym dziwnego, ponieważ narzędzia te są bardzo praktyczne i pozwalają na skuteczne tworzenie połączeń klejonych pomiędzy różnymi powierzchniami. Istotne znaczenie dla skuteczności klejenia ma odpowiednia temperatura substancji klejącej, więc wybór odpowiedniego pistoletu jest ważny.

O wiele bardziej istotny jest jednak właściwy klej do pistoletów. Należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość i istotne parametry, ponieważ to właśnie od sztyftu i sposobu jego nakładania, zależy w głównej mierze skuteczność i jakość klejenia. Innymi słowy, jeśli wybrany zostanie nieodpowiedni klej lub preparat niskiej jakości to nawet najlepszy pistolet nie będzie w stanie wykonać dobrego połączenia spełniającego zróżnicowane wymagania.

Wybór odpowiedniej wielkości

Klej do pistoletów jest najczęściej dostępny w formie sztyftu, który po umieszczeniu w pistolecie rozgrzewa się i przyjmuje postać płynną gotową do przeprowadzenia procesu klejenia. Zasadniczo pistolety są przystosowane do użytkowania z wkładami o określonej średnicy. Najpopularniejsze średnice to 7mm, 8mm, 11,2mm oraz 12mm. O wiele rzadziej spotykane są pistolety przystosowane do wkładów o średnicy 9, 10 oraz 11mm. Ważne jest, aby dostosować średnicę sztyftu do pistoletu. Zbyt duża średnica sprawi, że sztyft po prostu nie zmieści się w pistolecie, a umieszczenie w nim kleju o zbyt małej średnicy może doprowadzić do wypływu kleju w sposób nieoptymalny, a nawet do uszkodzenia pistoletu. Istotną sprawą jest więc zapoznanie się z informacjami podanymi przez producenta urządzenia klejącego.

Czytaj także  Gładź szpachlowa w proszku czy gotowy wyrób?

Dobranie właściwego kleju do konkretnych materiałów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sztyftów. Każdy klej do pistoletów posiada swoje unikalne właściwości i nadaje się do stosowania z różnymi typami materiałów. Teoretycznie istnieje możliwość klejenia pewnych materiałów przy pomocy sztyftów, które są przeznaczone do zupełnie innych materiałów, jednak jakość i trwałość takiego połączenia będą pozostawiały wiele do życzenia, a do tego klej może uszkodzić powierzchnię łączonych materiałów. W związku z tym należy wybierać klej do pistoletów dedykowany do łączenia konkretnych materiałów. Dostępne są między innymi kleje przeznaczone do ceramiki, drewna, kartonu czy też metalu. Istnieją też kleje uniwersalne, jednak zaleca się stosowanie klejów przeznaczonych do konkretnego typu powierzchni, aby zachować optymalne parametry i najwyższą jakość połączenia.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę?

Przy wyborze produktu, jakim jest klej do pistoletów, należy zwrócić uwagę również na inne parametry. Jeśli mamy do czynienia ze spoinami dekoracyjnymi to warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego koloru. Kolejnym istotnym parametrem jest temperatura topnienia – im jest niższa tym lepiej, ponieważ pistolet będzie szybciej gotowy do pracy i dodatkowo nie będzie trzeba kupować sprzętu posiadającego wysoką moc. Podstawową sprawą przy wyborze kleju jest oczywiście instrukcja producenta pistoletu, która jasno powinna informować o klejach, które mogą być stosowane w danym urządzeniu.

Czytaj także  Odmień łazienkę z oświetleniem LED!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *