ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Dom i wnętrze

Jaki lakier wybrać do parkietu dębowego?

Parkiet z drewna dębowego to nie tylko elegancka ozdoba, ale przede wszystkim trwała podłoga, o którą należy dbać. Aby długo cieszyć się wytrzymałością parkietu i zachwycającym wyglądem, należy odpowiednio go zabezpieczyć. Doradzamy, jaki lakier najlepiej sprawdzi się do parkietu dębowego.

Dlaczego lakieruje się parkiet dębowy?

Drewniany parkiet narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Intensywne użytkowanie, ostre kanty mebli, piasek, buty na obcasach, to tylko kilka z nich. Niezabezpieczona powierzchnia szybko się niszczy, a jej renowacja może być bardzo trudna i kosztowna. Dlatego zaleca się regularną konserwację podłogi i ochronę specjalnymi środkami, a najpopularniejszym z nich jest lakier do parkietu. Lakierowanie to właściwie obowiązek, a dobór odpowiedniego środka do typu drewna zagwarantuje pożądany efekt.

Dębowy parkiet wyróżnia się szczególną trwałością, ale nie oznacza to rezygnacji z dodatkowej ochrony. Ten szlachetny surowiec wymaga szczególnego traktowania. Dąb zaliczany jest do drewien kwaśnych, dlatego nie należy malować go lakierami poliuretanowymi. Należy zwrócić na to uwagę podczas wyboru lakieru do dębowego parkietu.

Jaki lakier wybrać do parkietu dębowego?

Znalezienie lakieru, który będzie odpowiadał naszym potrzebom nie jest takie trudne. Producenci lakierów oferują szereg wyspecjalizowanych środków o różnych kolorach i stopniach połysku, dlatego sami możemy zadecydować o ostatecznym efekcie.

Czytaj także  Rodzaje tynków

Lakiery podzielić można na wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe. Niektóre z lakierów wymagają połączenia komponentów w ściśle określonych proporcjach, dlatego ich stosowanie nie jest wskazane dla mniej doświadczonych osób.

Lakier do parkietu dębowego musi być solidny. Trwałość lakieru pochodzi z ilości i jakości zastosowanych w nim żywic, dlatego najlepiej wybierać produkty z wyższej półki. Jednak nawet najdroższy lakier nie spełni swojego zadania, jeżeli nie zostanie nałożony prawidłowo. Na działanie ochronne lakieru do parkietu wpływa więc wiele czynników.

Co należy wiedzieć wybierając lakier do dębowego parkietu?

Przed nakładaniem lakieru należy zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Optymalna to 16°C. Zagwarantuje to najlepsze warunki dla równomiernego rozpływania się preparatu. Nie bez znaczenia jest też pora dnia w której wykonuje się pracę. Naturalne oświetlenie sprzyja dokładnej ocenie stanu nakładanego lakieru i pozwoli wykryć niedoskonałości.

Przed lakierowaniem parkietu przeważnie stosuje się lakier podkładowy, ale parkiet dębowy nie wymaga takiego zabiegu. Stosując lakiery wodorozcieńczalne należy przyciąć wystające włoski drewna. Dzięki temu lakier uzyska lepszą przyczepność i będzie bardziej odporny na uszkodzenia.

Lakiery wodorozcieńczalne nie wpływają na kolor drewna. Natomiast rozpuszczalnikowe lakiery do parkietu dębowego nadadzą powierzchni lekko złocisty odcień. Nietypowe barwy uzyskamy stosując bezbarwny lakier, w połączeniu ze specjalnymi pigmentami koloryzującymi. Ich aplikacja wymaga jednak precyzji i doświadczenia, inaczej łatwo o uzyskanie niejednolitych odcieni. Łatwiejszym rozwiązaniem są gotowe lakiery barwiące.

Czytaj także  Opinie na temat farb lateksowych

Samodzielna aplikacja lakieru może być trudna i jeżeli nie jesteśmy pewni własnych umiejętności, warto zaufać fachowcom. Dzięki temu będziemy mieć pewność solidnie wykonanej pracy i trwałych efektów.