ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

Malowanie blachy ocynkowej

Blacha lub stal ocynkowa stosowana jest głównie w celu ochrony przed korozją i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jej wykonanie polega na nałożeniu na jej powierzchnię, cienkiej warstwy cynku, który chroni blachę przez dłuższy okres. W ten sposób wykonana ochrona nie potrzebuje okresowej konserwacji.

Blacha ocynkowa- wykorzystanie

Obecnie stał wykonana w ten sposób ma szerokie zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej stosowana jest w budownictwie i produkcji samochodów, a niekiedy wykorzystywana jako udekorowanie mieszkania w nowoczesny sposób. Ocynkowana blacha zyskuje właściwości antykorozyjne, dzięki czemu ma tak szerokie zastosowanie. Jej prawidłowe wykonanie sprawia, że staje się ona odporna na niskie i wysokie temperatury czy opady albo wilgoć, panującą na zewnątrz. Niegdyś blacha ta bardzo często była wykorzystywana do tworzenia metalowych garaży na samochody, co jest spotykane w dzisiejszych czasach. Świetnie nadaje się ona do pokrycia budynków gospodarczych jak i mieszkalnych

Malowanie blachy ocynkowej

Czy jest możliwe pomalowanie blachy ocynkowej? Otóż jest to możliwe, jednak wymaga zakupu odpowiednich farb i produktów, ponieważ blacha ta ma wyjątkowo niską przyczepność. Wybierając odpowiednią farbę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Musi być ona odporna na działanie wody, gdyż dodatkowo ochroni blachę i spowolni proces pojawienia się rdzy na stali ocynkowej. Farba do malowania ocynku powinna być elastyczna i wytrzymała na czynniki mechaniczne, aby nie pękała, przez co pod lakier dostanie się wilgoć i woda. Ważna jest również jej przyjazność dla środowiska. Na rynku sprzedaży możemy znaleźć tak zwane farby wodne, czyli wodorozcieńczalne, które ze względu na ich delikatny skład mogą być wykorzystywane do malowania powierzchni wewnątrz pomieszczeń.

Czytaj także  Narzędzia niezbędne w każdym domu

Kiedy jak malować blachę?

Malowanie blachy powinno odbyć się w dodatniej temperaturze panującej na zewnątrz, ale należy pamiętać, aby wilgotność powietrza nie była zbyt wysoka. Sam proces możemy rozpocząć dopiero po jej wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu. W przypadku świeżo ocynkowanej stali samo jej oczyszczanie może nie być wystarczalne. Aby dobrze przygotować taką powierzchnię należy ją właściwie wytrawić, w celu zwiększenia jej przyczepności, a następnie odtłuścić i wysuszyć. Natomiast w przypadku, gdy ocynk nie jest świeży, wystarczy go oczyścić i umyć wodnym roztworem dobrego preparatu, który odtłuści powierzchnię. Najszybszą metodą malowania jest oczywiście malowanie natryskowe, jednak zużywa ono zbyt dużo farby. Możemy zatem w tym celu użyć zwykłego pędzla lub wałka.

Jeśli decydujemy się na zakup blachy ocynkowanej, musimy mieć na uwadze, że mimo iż nie wymaga ona częstej konserwacji, to malowanie będzie dodatkową ochroną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, które z biegiem czasu mogą wpłynąć na pojawienie się niechcianej rdzy na powierzchni blachy ocynkowanej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *