ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

Malowanie ścian (nie) dla każdego

Pozornie malowanie ścian jest proste, lecz w praktyce może sprawić wiele problemów. Prawdziwe schody zaczynają się jednak wtedy, gdy chcemy uzyskać oryginalny wygląd pokoju zdobionego malowidłem lub szablonami. Po kilku nieudolnych próbach sprostania wyzwaniu dochodzimy zwykle do wniosku, że nie obędzie się bez pomocy fachowca.

Bez wiedzy ani rusz

Jeżeli zależy nam na tym, aby efekty remontu były widoczne przez co najmniej kilka lat, musimy starannie dobrać rodzaj stosowanych preparatów do specyfiki naszego mieszkania. Dotyczy to również farb, których wybór powinien uwzględniać stopień wilgotności panującej w pomieszczeniach oraz ryzyko zabrudzenia ścian. Jako laicy podczas wizyty w sklepie budowlanym zwracamy jednak głównie uwagę na kolory, których odcienie oraz kreatywne nazwy mocno oddziałują na naszą wyobraźnię. Skupiamy się więc na tym, czy przyjemniej nam będzie wypoczywać w salonie skąpanym w szarościach z dodatkiem lazuru czy też skandynawskich błękitach, zamiast zastanowić się, czy jego ściany będzie można łatwo oczyścić z zabrudzeń. Bywa więc, że wybieramy wymarzony kolor wnętrza, który po kilku lub kilkunastu miesiącach jest ledwo widoczny pod wielobarwnymi rysunkami dzieci i błotem strzepywanym z sierści kudłatego pupila. Niewłaściwe dopasowanie rodzaju farby do specyfiki i sposobu użytkowania pomieszczenia naraża nas więc nie tylko na dodatkowe koszty, ale też czas stracony na nieplanowany wcześniej remont. Aby uniknąć konieczności szybkiego odmalowywania ścian, lepiej od razu poprosić o pomoc profesjonalnego malarza, który doradzi, jaki rodzaj farby sprawdzi się w naszym mieszkaniu.

Czytaj także  Jak przebiega malowanie elewacji

pomalowane ściany

Malowanie ścian czy fresków?

Wynajęcie malarza jest natomiast koniecznością, gdy marzy nam się nie tylko pomalowanie ścian na nowy kolor, ale także wzbogacenie ich o dekoracyjny element, np. ozdobną gałąź wiśni lub fragment egzotycznego krajobrazu. W takiej sytuacji podejmowanie prób własnoręcznego wykonania fresku jest z góry spisane na stratę – chyba, że należymy do grona nieodkrytych artystów lub zachwyt z uzyskania obrazu przyćmi nam jego rzeczywistą wartość. Nie traćmy więc czasu, ani farby i od razu skorzystajmy z usług profesjonalnego malarza, który specjalizuje się w wykonywaniu fresków. Dzięki temu zyskamy pewność, że efekt będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Malowanie ścian, choć zdaniem niektórych łatwe, zdecydowanie nie jest zajęciem dla każdego. Jeżeli więc jesteś specjalistą w innej dziedzinie, zleć wykonanie tej pracy profesjonalnemu malarzowi, zamiast ryzykować, że ściany Twojego pokoju zaczną wyglądać gorzej niż przed remontem.