ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

Malowanie ścian pistoletem czy wałkiem

Malowanie ścian może nie wymaga specjalnych umiejętności, ale z pewnością potrzebna jest wiedza, dzięki której wybierzemy nie tylko odpowiednie produkty, ale również najlepszy sprzęt przystosowany do malowanej powierzchni. Coraz częściej spór rozgrywa się między wałkiem, a pistoletem. Jakie wady i zalety mają te przyrządy i który najlepiej wybrać?

Jak przygotować ścianę?

Niezależnie od tego jaki sprzęt wybierzemy przed malowaniem warto odpowiednio przygotować ściany, które będziemy pokrywać farbą. Najlepiej użyć do tego celu gruntu lub farby podkładowej. Do podłoża o dużej chłonności najlepiej zastosować grunt. Kładziemy go również wtedy, gdy na ścianie występują elementy z różnych tworzyw lub np. w miejscach łączenia płyt. Pozwoli to wyrównać powierzchnię i zwiększy przyczepność farby. Jeżeli natomiast nie ma problemu z wysoką chłonnością ściany możemy użyć farby podkładowej. Wzmocni ona powierzchnię i wpłynie korzystnie na jej przyczepność dzięki czemu malowanie będzie znacznie przyjemniejsze. Farba ta, skutecznie przykryje wcześniejszy kolor i sprawi, że nie będziemy musieli kłaść kilku warstw nowej emulsji, by przykryć poprzednią.

Pistolet

Pistolety znane są przede wszystkim tym, którzy mieli do czynienia z lakierowaniem. Dzięki nim z łatwością można nanosić lakiery do drewna, czy lakiery zewnętrzne. Jednak coraz więcej osób używa pistoletów do farb oraz lakierów wewnętrznych. Metoda ta, jest wygodniejsza od malowania ścian wałkiem lub pędzlem. Rozproszenie farby pozwala na jej równomierne nałożenie bez zacieków. Minusem pistoletów jest na pewno ich cena, wyższa niż w przypadku tradycyjnych przyrządów do malowania. Mimo, że malowanie pistoletem jest wygodniejsze jest również nieco trudniejsze. Dlatego jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, warto powierzyć to komuś innemu. Pistolet należy trzymać na odpowiedniej wysokości, a wypełniony farbą lub lakierem waży dość sporo. Dlatego przyrząd ten wymaga pewnej ręki oraz siły. Używanie pistoletu jest o wiele łatwiejsze w przypadku elewacji, niż wewnątrz pomieszczeń. Farba, która się rozprasza może wówczas dostać się na sufit i elementy ściany, które chcemy pomalować na inny kolor.

Czytaj także  Wytrzymałe i sprawdzone tynki

Wałek

Wałek jest zdecydowanie najpopularniejszym przyrządem do malowania ścian. Jego zaletą jest o wiele większa poręczność i mniejszy ciężar, niż w przypadku pistoletu. Malowania nim mogą podjąć się nawet amatorzy. Wałki są również tańsze od pistoletów. W przypadku malowania wałkiem bardzo istotne jest przygotowanie ściany, ponieważ nieco trudnej uzyskać przy jego pomocy równomierną powierzchnię. Zanim zajmiemy się malowaniem należy wybrać odpowiedni wałek dostosowany do rodzaju farby. Najlepiej zapytać w sklepie, który będzie dla nas najlepszy. Przy samym malowaniu warto pamiętać o tym, by nie dociskać wałka do ściany i wykonywać długie pionowe ruchy. Za każdym razem należy nanosić podobną ilość farby na wałek.

To, jakim przyrządem będziemy malować zależy przede wszystkim od naszych umiejętności oraz rodzaju powierzchni i tego, co będziemy nanosić na ścianę. W przypadku lakieru lepszym rozwiązaniem będzie pistolet, jednak jeśli nie mamy doświadczenia i chcemy pomalować ścianę farbą lepiej zdecydować się na wałek.