ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Mity na temat klimatyzacji
Ciekawostki

Mity na temat klimatyzacji

Każdy z nas słyszał o tym, że klimatyzacja wywołuje alergie, sprzyja przeziębieniom, a na domiar złego hałasuje, przeszkadzając w pracy. Czy te opinie są prawdziwe? Sprawdźmy, czy przyjemny chłód panujący w biurach i centrach handlowych może faktycznie być groźny dla naszego zdrowia. 

(Nie) zdrowa klimatyzacja to mit?

Jako jedną z najczęstszych wad klimatyzacji wymienia się powszechnie szkodliwość dla zdrowia. Ileż to razy słyszeliśmy historie o infekcjach doskwierających pracownikom, którzy przebywają w klimatyzowanych biurowcach? Zazwyczaj skarżą się oni na katar, problemy z zatokami lub alergię oddechową, a jako głównego winowajcę wskazują klimatyzator, który schładza powietrze w budynku. Czy zatem jest on faktycznie groźny dla zdrowia? W dużym stopniu zależy to od miejsca, w którym zamontujemy urządzenie. Jeśli zawiesimy klimatyzator w taki sposób, że strumień zimnego powietrza będzie uderzał bezpośrednio w jedną z osób, to faktycznie po pewnym czasie może się ona przeziębić. Jeżeli jednak urządzenie będzie znajdowało się w dużej odległości od osób przebywających w pomieszczeniu, to zimne powietrze zacznie mieszać się z gorącym, dając wszystkim przyjemny chłód i nie wywołując przy tym żadnych dolegliwości. Na to, że klimatyzacja jest niezdrowa narzekają też często alergicy. Nie mają jednak racji, ponieważ nowoczesne urządzenia do chłodzenia powietrza są wyposażone w filtry, które oczyszczają powietrze z pyłków, roztoczy i zarodników pleśni, a więc działają na korzyść uczulonych osób. Regularnie czyszczony i właściwie konserwowany sprzęt nie ma więc negatywnego wpływu na zdrowie alergików, a wręcz przeciwnie – pomaga im oddychać powietrzem o zredukowanej liczbie alergenów.

Czytaj także  Zanim kupisz żarówkę - ich rodzaje

Upał kontra decybele

Innym, równie często powtarzanym mitem jest zbyt głośne działanie klimatyzatora, które zdaniem wielu osób sprawia, że przebywanie w jednym pomieszczeniu z urządzeniem wywołuje dyskomfort i zmęczenie. Kiedyś faktycznie było to problemem, lecz teraz producenci stosują rozwiązania, które ograniczają do minimum hałas generowany przez wysokiej klasy klimatyzatory. Istnieją też już urządzenia dwuczęściowe, w których sprężarka jest umieszczana na zewnętrznej ścianie, dzięki czemu w żaden sposób nie zakłóca ciszy panującej w pomieszczeniu.

Dobrej klasy klimatyzatory nie tylko nie szkodzą zdrowiu, lecz dzięki zaawansowanym filtrom oczyszczają powietrze, ułatwiając alergikom oddychanie. Jeżeli wybierzemy nowoczesne urządzenie, nie będziemy też musieli obawiać się hałasu, warto więc rozważyć jego zakup, by cieszyć się chłodem w najbardziej upalnych miesiącach w roku.