ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

gres w mieszkaniu
Porady budowlane

Płytki gresowe – estetyka w funkcjonalnej odsłonie

Gres to jeden z najbardziej popularnych w ostatnich czasach materiałów wykończeniowych. Ceramiczne płytki formowane z kamionki szlachetnej – mieszaniny kaolinu, gliny, piasku kwarcowego, szamotu i skalenia – charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami: płytki gresowe są mrozoodporne, nisko nasiąkliwe, odporne na ścieranie i bardzo twarde. Do mieszkań stosuje się gres szkliwiony lub polerowany – czyli bardzo estetyczne wersja gresu technicznego.

gres w mieszkaniu
Szczególną atencją cieszy się gres polerowany, powstały po wypolerowaniu płytek po ich wypaleniu. Efektem jest piękny, szlachetny połysk, który doceniają wielbiciele wysmakowanych aranżacji. Niestety, te bardzo atrakcyjne płytki są jednocześnie mniej odporne niż „oryginalny”, niepolerowany gres. Łatwo ulegają zabrudzeniom, są dość podatne na zarysowania, wycieranie i matowienie. Sytuację ratuje trochę impregnacja gresu polerowanego, ale i tak zaleca się, by płytki tego typu stosować tylko w tych wnętrzach, w których nie będą narażone na nadmierną eksploatację. Dodatkową wadą gresu polerowanego jest jego wysoka śliskość, szczególnie po kontakcie płytki z wodą. Wspaniale odnajdą się w reprezentacyjnych salonach, gdzie estetyka jest najwyższym priorytetem.

Gres szkliwiony

Gres szkliwiony powstaje po naniesieniu na powierzchnię płytki gresowej warstwy szkliwa. Tak jak w przypadku gresu polerowanego, takie kafle zaleca się kłaść we wnętrzach, gdzie ruch jest umiarkowany – szkliwo dosyć łatwo się wyciera, szczerbi i odpryskuje przy silnym uderzeniu (np. po upadku ciężkiego przedmiotu). Jednak w salonach czy łazienkach prywatnych mieszkań zwykle ten rodzaj wykończenia sprawdza się bez zarzutu, a jego estetyka rekompensuje wszystkie wady: płytki z gresu szkliwionego zachwycają ogromną paletą barw i wzorów, które można dostosować do każdego stylu i gustu. Ostatnio prawdziwym hitem są płytki z gresu szkliwionego imitujące drewno, które do złudzenia przypominają szlachetne deski parkietu w dowolnym wybarwieniu. Dodatkową zaletą takich kafli jest fakt, że są niskonasiąkliwe (w przeciwieństwie do gresu polerowanego nie wymagają impregnacji).

Czytaj także  Jakie wybrać lakiery do użytku zewnętrznego?

Gres pocieniany

Ostatnim krzykiem mody w świecie płytek gresowych jest gres pocieniany, czyli gres typu slim. Są to bardzo cienkie, bo osiągające nawet zaledwie 3 mm kafle o dużych formatach (zazwyczaj 100 na 300 cm), przeznaczone głównie do wykończenia ścian wewnętrznych, ale i zewnętrznych – wówczas płytki muszą być wzmocnione siatką z włókna szklanego lub sklejone jedna z drugą. Jeśli marzy nam się to rozwiązanie na podłodze w mieszkaniu, to również zdecydujmy się na kafle pocieniane wzmocnione, ale i tak odradza się te płytki w pomieszczeniach o dużym ruchu. Gres pocieniany wygląda niezwykle efektownie i nowocześnie, nadając wnętrzom wyjątkowego, wręcz luksusowego a jednocześnie minimalistycznego charakteru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *