Potrzebujesz kilku drobnych napraw w domu, ale nie chcesz wzywać specjalisty? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak zrobić to samemu
Dostępność marketów budowlanych oraz Internet sprawiły, że coraz częściej zamiast wzywać fachowca próbujemy radzić sobie sami, a jeśli nawet jeszcze nie zaczęliśmy próbować, to intensywnie się nad tym zastanawiamy. Z pewnością są naprawy, których przynajmniej po raz pierwszy nie powinniśmy wykonywać samodzielnie, natomiast poniższy artykuł opisuje te najłatwiejsze i nie wymagające specjalistycznego sprzętu – no może poza jednym, a mowa tu o pistolecie do kleju. Nie jest to droga inwestycja, bo koszt urządzenia razem z wkładami nie powinien przekroczyć kwoty 50 złotych, a zapas wkładów starczy na niejedną naprawę. Już poniżej kilka przykładów, które pomogą nam być prawdziwymi bohaterami we własnym domu.
Zepsute meble
Nie każemy czytelnikom zakładać w garażu zakładu stolarskiego, czy tapicerskiego, bo wystarczy trochę miejsca w piwnicy lub w ciepły dzień przed domem, by skutecznie naprawić złamane krzesło, czy przykleić odchodzącą tapicerkę. Potrzebny będzie tylko kawałek suchej szmatki i pistolet do kleju. Drewno to wyjątkowo przyjemny do łączenia za pomocą termo topliwego spoiwa ustępujący chyba tylko papierowi. Klejoną powierzchnię należy przetrzeć do sucha, a następnie włączyć urządzenie i poczekać aż z dyszy zacznie kapać klej – to znak, że grzałka wewnątrz jest już dobrze nagrzana i możemy zaczynać naprawę. Na jedno z łączonych miejsc należy nanieść klej, a następnie mocno docisnąć drugi i w ten sposób ponownie przywrócić pierwotny kształt. Wyschnięcie następuje bardzo szybko ze względu na fakt, że w pistolecie do kleju wkład nagrzewa się do prawie 200 stopni Celsjusza. Tym sposobem możemy reperować również większe meble, lecz nie zapomnijmy wtedy o kimś do pomocy.
Ceramika i szkło
Kleje termotopliwe mają zastosowanie w przypadku bardzo wielu materiałów. Oprócz wspomnianego już drewna z pomocą pistoletu do kleju naprawimy plastikową zabawkę lub półkę, bez wizyty u złotnika ponownie umieścimy kamień w kolczyku, a nawet podkleimy obcas w ulubionych butach. Optymalne zastosowanie znajdziemy dla nich także w przypadku klejenia nadtłuczonych ceramicznych donic, czy w trakcie remontu łazienki. Doskonale sprawdza się również w przypadku naprawy zastawy stołowej, a szczególnie pękniętych kieliszków czy kubków. Po nabraniu wprawy w dawkowaniu odpowiedniej ilości spoiwa ślad naszych interwencji będzie niezauważalny dla innych, a nam przysporzy jeszcze więcej satysfakcji. Wspominając o mnogości używanych materiałów warto zauważyć, że za pomocą kleju na gorąco możemy też połączyć szkło z metalem lub plastikiem czy drewnem. Jest to szczególnie wykorzystywane w przypadku rękodzieła takiego jak produkcja biżuterii czy innych domowych bibelotów.
Remonty
Wspomniano już wyżej o możliwości zastosowania pistoletu do kleju w trakcie remontu łazienki – teraz czas na pokazanie możliwości termo topliwego spoiwa. Za jego pomocą bez problemu przykleimy odchodzącą płytkę lub zastąpimy silikon sanitarny i zabezpieczymy szparę między płytkami, a umywalką. To także doskonały sposób na uszczelnienie szpar w trudno dostępnych miejscach, a także tych za wąskich na wypełnienie ich odpowiednim preparatem. Klej pod wpływem temperatury zaczyna być płynny i łatwiej oraz głębiej dotrze w przeznaczone do zabezpieczenia miejsca. Jeśli nie chcemy wiercić w płytkach miejsc na wieszaki łazienkowe wystarczy użyć pistoletu do kleju i już po kilku chwilach cieszyć się pełnym komfortem. Raczej nie polecamy używania tego rodzaju spoiny do przytwierdzania półek czy szafek, a jeśli nie chcemy robić dziur, to wybierzmy raczej coś z asortymentu przeznaczonych do tego taśm montażowych – mają przeróżne udźwigi oraz są także wodoodporne, co jest szczególnie istotne w łazience czy kuchni. Oczywiście oprócz wieszaków za pomocą kleju na gorąco powiesimy także uchwyt na papier toaletowy a nawet małe lustro czy obraz.
Więcej dowiesz się tutaj: https://www.buehnen.pl/urzadzenia/reczne-pistolety-mechaniczne