ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

farby do wnętrza domu
Porady budowlane

Remont w domu. Jakich farb używać?

Kiedy planujemy malowanie wnętrza, stajemy przed dylematem, jakim jest wybór odpowiedniej farby. Zastanawiamy się, jaki kolor powłoki będzie dobry do pokoju czy kuchni. Równie ważny jest rodzaj farby. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, wśród nich najbardziej popularne są farby akrylowe i lateksowe. Który produkt będzie odpowiedni?

Dlaczego wybór odpowiedniej farby jest taki ważny? Czy farby akrylowe są dobre?

Remont w domu to poważne przedsięwzięcie. Po wybraniu mebli i podłóg, musimy zastanowić się, jaka farbę wybrać. Czy odpowiednie będą popularne farby akrylowe? Malowanie ścian i sufitów wymaga odpowiedniej farby. Zanim podejmiemy decyzję, określmy, czy w pomieszczeniu, które będzie malowane, jest duża wilgoć (na przykład w łazience), czy może łatwo w nim o plamy, a może jest tam duże nasłonecznienie. Innej farby potrzebują powierzchnie w łazience, a jeszcze inna jest potrzebna w kuchni.

Czy się różnią farby akrylowe od lateksowych?

Na polskim rynku najczęściej spotyka się emulsyjne farby akrylowe i akrylowo-lateksowe. Emulsja to dobrze wymieszana i rozpuszczana w wodzie porcja składników tworzących farbę. Do składników należą między innymi biel tytanowa, która sprawia, że farba dobrze kryje, a pigmenty są nośnikiem koloru. Farby lateksowe, mimo swojej nazwy, wcale nie zawierają lateksu. W składzie mają więcej emulsji żywicznych, co sprawia, że mogą mieć gładką powierzchnię i bardzo łatwo się nakładają. Jeśli kupimy farbę dobrej jakości, wystarczy pomalować raz, ale producenci zalecając dwukrotne nakładanie powłoki malarskiej.

Czytaj także  Podjazd pod garaż. Z czego można wykonać?

W porównaniu do farb akrylowych, emulsje lateksowe wysychają znacznie szybciej i już po czterech godzinach można nałożyć następną warstwę. Nie tworzą one świecącej warstwy, ale zawierają składniki, które utworzone przez nie powłokę czynią odporną na szorowanie i działanie wody, więc zaleca się ich stosowanie w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci i miejsc o zwiększonym ryzyku zabrudzenia ścian. Farby lateksowe są również zalecane do bardzo nasłonecznionych pomieszczeń. Ściana nimi pomalowana zachowa oryginalny kolor przez siedem lat, a w    przypadku farb akrylowych czas ten nie przekracza trzech lat.

Którą farbę wybrać? Farby akrylowe czy lateksowe?

Farby akrylowe również są odporne na szorowanie i nadają ścianie delikatny połysk. Nie bez znaczenia jest fakt, że farby tego typu są dużo tańsze. Do malowania salonu czy sypialni wystarczą farby akrylowe dobrej jakości. Jeśli w pokoju nie ma dużego nasłonecznienia również można z powodzeniem zastosować farby tego typu, co obniży koszty remontu. Farbami lateksowymi nie trzeba również malować sufitów, ale będą zdecydowanie lepszym wyborem, gdy chcemy pomalować łazienkę i kuchnię.

Remont w domu wiąże się także z koniecznością wyboru farb. Sypialnie czy salon pomalujmy farbami akrylowymi, które są bardzo uniwersalne i występują w wielu atrakcyjnych kolorach.

Czytaj także  Czym wykończyć panel nad blatem kuchennym?