ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

Sprawdzona farba emulsyjna

Na wygląd ścian nie składa się tylko kolor, ale również trwałość farb oraz skuteczna ochrona przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Dobra farba emulsyjna może sprawić, że Twój pokój nabierze estetycznych kolorów, które nie będą się przebarwiać, ani brudzić. Na co zwracać uwagę, by wybrać najlepszą farbę?

Od wyboru do koloru

Myliłby się ten, kto sądzi, że największym wyzwaniem towarzyszącym zakupowi farby jest podjęcie decyzji dotyczącej jej koloru. Równie dużym dylematem może być znalezienie odpowiedzi na pytanie, który rodzaj farby wybrać, by zachować świeży odcień przez wiele lat i w razie potrzeby móc wyczyścić zabrudzone fragmenty pomieszczenia.

W samej grupie farb emulsyjnych panuje duży wybór produktów, a każdy z nich dzieli się na kolejne typy, które różnią się między sobą m.in. dodatkami mającymi zwiększać trwałość oraz kusząco brzmiącymi nazwami barw. Wyróżniamy więc m.in. farby akrylowe, lateksowe i winylowe oraz warianty pośrednie, które łączą wybrane cechy dwóch typów produktów – są to np. mieszanki akrylowo-winylowe oraz winylowo-lateksowe.

Wszystkie farby, które należą do grupy emulsji wyróżniają się dużą wydajnością. Łączy je także prosty sposób nakładania na ściany. Jeżeli malujesz nową ścianę, wystarczy, że naniesiesz grunt i farbę, natomiast w przypadku powierzchni pokrytych kilkoma warstwami kolorów, użyj szpachelki, a następnie przemyj ścianę wodą z mydłem – po takim przygotowaniu możesz już nałożyć nową farbę. Gdy pomalujesz ściany farbami emulsyjnymi, nie poczujesz nieprzyjemnego zapachu, ponieważ wysychające farby z tej grupy wydzielają tylko parę wodną.

Czytaj także  Jak bezpiecznie sklejać opakowania?

Malowanie farbą emulsyjną

Którą farbę emulsyjną wybrać?

Najczęściej stosowane są stosunkowo tanie farby akrylowe. Sprawdzą się w pomieszczeniach, które nie są narażone na zabrudzenia, np. sypialnie. Nie stosuj ich w ruchliwej części korytarza lub w pomieszczeniu gospodarczym, ponieważ łatwo ulegają wycieraniu, więc po kilku próbach czyszczenia na ścianie mogą powstać nieestetyczne ślady. Wybierz farby akrylowe, jeśli liczysz się z przeprowadzeniem większego remontu w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ szybko tracą kolor.

Farby lateksowe świetnie sprawdzą się w łazience i kuchni, a więc pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność. Nie przepuszczają one wody, a gdy się zabrudzą, możesz je umyć bez ryzyka utraty koloru. Farby lateksowe są atrakcyjne ze względu na trwałe zachowywanie barw oraz charakterystyczną strukturę, która kojarzy się z gumą i w efektowny sposób odbija światło. Nie maluj nimi jednak miejsc narażonych na zahaczenia lub uderzenia wynoszonymi z pomieszczenia przedmiotami, ponieważ mogą się łatwo ukruszyć.

Najbardziej uniwersalne z całej grupy są farby winylowe, które można nanosić nie tylko na ściany, ale także na drewno. Możesz nimi pomalować te same pomieszczenia, w których sprawdzą się farby akrylowe. Co dzięki temu zyskasz? Trwalszy kolor, ponieważ farby winylowe nie żółkną i nie blakną po kilku latach, tak jak ich tańsze odpowiedniki. Są one stosowane także w miejscach zagrożonych korozją.

Czytaj także  Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podłogach szklanych

Który rodzaj farb jest najlepszy? Wydaje się, że najbardziej uniwersalne cechy mają farby lateksowe, które ozdobią każde pomieszczenie, niezależnie od stopnia wilgotności, oraz umożliwią zmywanie i szorowanie zabrudzeń. Są także trwałe i łatwe w aplikacji. Czegoż chcieć więcej?