ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

rodzaje suszarek do rak
Nowinki branżowe

Suszarka do rąk czy ręczniki papierowe, co lepiej sprawdza się w publicznej toalecie?

Co wybrać – ręczniki papierowe czy elektryczne suszarki do rąk? Przed takimi dylematami często stają osoby, które za zadanie mają zaprojektować wnętrze toalety publicznej oraz zadbać o jej użyteczność i praktyczność, a także bezpieczeństwo dla środowiska. Oba przedstawione rozwiązani mają swoje wady i zalety. Które z nich zatem warto wybrać? Poniżej omawiamy oba rozwiązania, które często można znaleźć w toaletach publicznych.

Jakie wady i zalety mają suszarki elektryczne?

Suszarki elektryczne często są wybierane do pomieszczeń, które są podzielone na dwie części – toaletową i z umywalkami. Rzadziej poleca się ich wykorzystanie do pomieszczeń bez wyraźnego oddzielenia tych dwóch części, z uwagi na to, że w powietrzu w takich toaletach unoszą się skumulowane bakterie, a suszarki korzystają z zasysanego powietrza, w którym znajdują się zarazki, a co za tym idzie, przenoszą je na dłonie osoby korzystającej z toalety.

Niektóre osoby wskazują, że automatyczne suszarki wiążą się z wysokim poborem prądu. Jednak trzeba pamiętać, że taka suszarka działa zaledwie przez kilka sekund i jedynie w toaletach o dużym natężeniu ruchu może generować wysokie koszty związane z jej użytkowaniem. Dlatego warto do wyposażenia łazienek wybierać suszarki podgrzewające powietrze do temperatury, w której bakterie nie przetrwają. Dobrze też, jeśli suszarka ma wbudowany filtr powietrza.

Czytaj także  Najnowsze zasady archiwizacji dokumentów

Jako jedną z głównych zalet suszarek elektrycznych wskazuje się to, że ich wykorzystanie nie generuje praktycznie żadnych odpadów dodatkowych.

 

Jakie wady i zalety mają ręczniki papierowe?

Jako podstawową zaletę wykorzystania ręczników papierowych wskazuje się ich większą higieniczność, szczególnie jeśli są dystrybuowane przez bezdotykowe, szczelne pojemniki. Jednak przeciwnicy tego sposobu osuszania dłoni w toaletach publicznych wskazują, że ręczniki papierowe mogą generować dużą ilość dodatkowych odpadów i ich produkcja związana jest ze szkodzeniem środowisku – wycinka drzew oraz wysoka emisja dwutlenku węgla do środowiska. Trzeba też pamiętać o tym, że zapas ręczników papierowych należy cały czas uzupełniać, by osoby korzystające z toalety publicznej mogły w komfortowy sposób osuszyć swoje dłonie po skorzystaniu z toalety.

 

Jakie rozwiązanie wybrać?

Podejmując ostateczną decyzję o tym, jaki sposób suszenia dłoni zostanie zastosowany w toalecie publicznej należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Między innymi to, jak wiele osób będzie z niej korzystało w ciągu dnia. Ważne jest też to, czy są wydzielone dwie osobne części toalety – z kabinami oraz z umywalkami. Istotna jest też specyfika działalności przedsiębiorstwa, w jakim umiejscowiona jest toaleta publiczna – czy jest to np. centrum handlowe, przychodnia, czy firma położona w biurowcu.

Czytaj także  Jak wykorzystać klej termotopliwy?

Istotną kwestią jest też to, czy toaleta będzie cały czas obsługiwana przez osobę nadzorującą jej stan oraz uzupełniającą w razie potrzeby zapas ręczników papierowych. Ważne jest także to, jak duże środki można przeznaczyć na regularne konserwacje i utrzymanie toalety w dobrym stanie.