ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Dom i wnętrze

W jaki sposób malować drewniane elementy

Malowane elementy zawsze wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i to bez względu na to, czy znajdują się wewnątrz, czy na zewnątrz pomieszczeń. Drewno to materiał naturalny, który ulega stopniowemu zniszczeniu, ale jego żywotność można przedłużyć. Zastosowanie środka ochronno-dekoracyjnego zapewnia skuteczną ochronę drewnianym podłogom, zabawkom czy meblom, a także niezwykle cennym antykom. Jak wybrać najlepszy preparat i w jaki sposób malować drewniane elementy, aby zabezpieczyć je przed zniszczeniem?

Jak podkreślić piękno drewna?

Najlepszym sposobem na podkreślenie pięknego, naturalnego wyglądu drewna jest zastosowanie bejcy. Preparat ten nadaje się do malowania przedmiotów dekoracyjnych, w tym również antyków. Odpowiednio dobrany preparat skutecznie podkreśli stylowy wygląd starej komody, sekretarzyka czy efektownej ramy lustra.

Bejcę do drewna można nabyć w kilkunastu kolorach, dzięki czemu łatwo dopasować taki odcień, który będzie najlepiej się prezentował. Przed bejcowaniem drewno trzeba odpowiednio przygotować. Powierzchnia mysi być czysta, sucha oraz oczyszczona za starych lakierów i farb. Szlifować należy wzdłuż słojów, za pomocą papieru ściernego. Następnie trzeba dokładnie odkurzyć pył. Bejcę nakłada się wcierając szmatką lub tamponem, a następnie zbierając jej nadmiar aż wybarwienie będzie równomierne. W celu uzyskania bardziej intensywnego koloru należy nanieść kolejną warstwę bejcy po 24 godzinach.

Czytaj także  Oświetlenie wnętrza. Jak się za to zabrać?

Wszystkie powierzchnie pokryte bejcą wymagają dodatkowego zabezpieczenia, które zapewni im bezbarwny lakier. Chroni on drewniane elementy przed uszkodzeniami mechanicznymi i zapewnia im odporność na ścieranie.

Jakie produkty zapewniają ochronę drewna?

Sprawdzonym sposobem na podkreślenie rysunku słojów i jednoczesną ochronę drewna jest lakierobejca, który można dostać na stronie drewnochron.pl. Takim produktem można pomalować dziecięce zabawki czy stare i nowe meble. W sprzedaży są specjalne lakierobejce, które spełniają wymagania europejskiej normy „Bezpieczeństwo Zabawek” i właśnie takie produkty należy kupować w celu malowania elementów, do których dostęp mają dzieci. Preparat nanosi się równomiernie na całą powierzchnię drewna. Najlepszy efekt można uzyskać stosując 2-3 warstwy lakierobejcy. Pomiędzy aplikacjami drewno trzeba szlifować papierem ściernym i dokładnie odpylać.

W przypadku elementów drewnianych, których koloru nie trzeba zmieniać, warto zastosować bezbarwny lakier. Tworzy on powierzchnię odporną na zarysowania, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Elementy pomalowane lakierem można myć wodą oraz środkami myjącymi. Lakierowana powierzchnia musi być przeszlifowana, czysta, sucha oraz wolna od zanieczyszczeń. Do lakieru najlepsze są pędzle z włosiem syntetycznym. Lakier nakłada się grubą warstwą, a po wyschnięciu powierzchnię należy ponownie zeszlifować i jeszcze raz położyć lakier.

Jak pomalować drewno farbą?

Wybór farb do drewna jest obecnie naprawdę duży, dzięki czemu można szybko odmienić wygląd drewnianych mebli, zabawek czy podłóg i ścian. Powierzchnię drewnianego elementu należy dokładnie zeszlifować i odpylić, a następnie wypolerować i oczyścić. Farbę można nakładać wałkiem lub pędzlem, a pomalowaną powierzchnię można po wyschnięciu dodatkowo zabezpieczyć bezbarwnym lakierem.

Czytaj także  Przeszklenie tarasu jako sposób na komfortową przestrzeń