ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Dom i wnętrze Porady budowlane

Wybór najlepszego ogrodzenia. Na co zwrócić uwagę?

Zakup działki, projekt domu, a w końcu jego budowa. Tak w uproszczeniu wygląda cały proces. Jednak na budowie domu się nie kończy. W pewnym momencie każdy inwestor zaczyna zastanawiać się jak ogrodzić swoją posesję.

Mimo, że zagadnienie to zwykle zostawia się na sam koniec, to właśnie ogrodzenie posesyjne jest wizytówką domu. To na nie w pierwszym momencie pada nasz wzrok. Dlatego warto zacząć myśleć o sposobie grodzenia już na etapie projektu.

 

Jak dopasować ogrodzenie do działki?

Każda działka jest inna. Są działki wąskie, szerokie, zbliżone na planie do kwadratu, wieloboczne, ukształtowane ze spadkiem lub zupełnie płaskie. Niektóre są tak duże, że ogrodzeniem wydzielana jest tylko strefa przydomowa. Dla każdej z tych działek sprawdzą się inne ogrodzenia posesyjne. A wybór materiału i sposobu grodzenia jest ogromny. Od tradycyjnej drewnianej palisady, przez ogrodzenie kute na podbudowie murowanej, po nowoczesne płoty panelowe czy te z gibonów.

Ogrodzenia posesyjne muszą pasować do domu. Jeśli na działce jest architektura w znacznej części przeszklona, bardzo nowoczesna, z płaskim dachem, dobrze zaprezentuje się z ogrodzenie panelowe. Do architektury tradycyjnej lepiej pasuje ogrodzenie kute lub kamienne. Jeśli na działce jest duży spadek, to ogrodzenie powinno za tym spadkiem podążyć, tak aby wysokość płotu nad poziomem terenu była stała. Często w sposób reprezentacyjny grodzi się działkę tylko od strony głównej elewacji, na której znajduje się wejście do budynku. Zawsze w takich ogrodzeniach posesyjnych musi znaleźć się furtka oraz brama wjazdowa. To właśnie ten ostatni element jest najbardziej problematycznym zagadnieniem dla inwestorów.

Czytaj także  Jak przygotować meble do renowacji?

Rodzaje bram

Ze względu na sposób otwierania bramy wyróżnia się modele:

– automatyczne,

– ręczne.

Konieczny jest także ich podział na:

bramy przesuwne,

bramy dwuskrzydłowe.

Modele automatyczne są coraz częstszym rozwiązaniem. Nie wymagają wysiadania z samochodu, co jest dużym ułatwieniem. Jednak cena takich bram jest zdecydowanie wyższa. Są one także bardziej awaryjne od modeli ręcznych, które właśnie dzięki temu wciąż cieszą się popularnością. Jeśli nie jesteśmy jeszcze zdecydowani na wybór bramy, warto podczas projektu zaplanować doprowadzenie prądu do ogrodzenia. Dzięki temu, kiedy przyjdzie pora na jej wybór, nie będziemy ograniczeni warunkami technicznymi.

Gdzie sprawdzą się wybrane modele bram?

Bramy przesuwne sprawdzą się na działkach, które są szersze. Najlepiej, jeśli główne ogrodzenie w jednej linii ma długość przynajmniej trzech bram. Dzięki czemu brama może się swobodnie rozsuwać. Modele przesuwne zwykle są w pełni automatyczne. Bardzo duży ciężar jednego tylko skrzydła powoduje to, że ciężko byłoby przesunąć je ręcznie. Kolejnym wymogiem jest to, że działka powinna być stosunkowo płaska. Jeśli w linii ogrodzenia pojawi się nierówność, brama może się na niej blokować. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość postawienia domu bardzo blisko bramy przesuwnej.

Czytaj także  Jak przebiega malowanie elewacji

Bramy dwuskrzydłowe sprawdzą się na wąskich działkach lub takich ze spadkami w linii ogrodzenia. Brama otwiera się do przodu, dlatego budynek musi stać dalej od ogrodzenia. Nie potrzeba za to miejsca po bokach. Wśród bram dwuskrzydłowych wyróżnia się modele automatyczne i ręczne.

Bogaty wybór bram i ogrodzeń posesyjnych gwarantuje firma WOKA: okna bramy ogrodzenia

firma WOKA: okna bramy ogrodzenia


 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *