ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

Wytrzymałe i sprawdzone tynki

Dom jest często postrzegany jako wizytówka swoich mieszkańców, która ma prezentować właścicieli w jak najlepszym świetle. Nic więc dziwnego, że wybór koloru i tekstury ściany jest dla wielu osób bardzo ważny. Decydując się na tynki warto jednak uwzględnić także ich wytrzymałość. Które z nich najlepiej ochronią elewację Twojego domu?

Tynk – zbroja dla domu

Najważniejszym zadaniem tynku jest stworzenie bariery, która uchroni elewację przed zniszczeniem. Ma one chronić dom przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a więc przed mrozem, deszczem, śniegiem i nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a także przed zaistnieniem procesów mikrobiologicznych, tj. pleśń czy zagrzybienie. Przemyśl więc dobrze inwestycję w tynk, ponieważ od niej może zależeć trwałość ścian oraz ukrytych w nich instalacji.

Czy tynk powinien być wytrzymały? Z całą pewnością, lecz nie dla każdego domu trzeba wybierać produkty o zwiększonej trwałości. Największym wyzwaniem będzie zabezpieczenie ścian domu położonego przy rozlewisku, stawie lub lesie. Jeżeli Twój dom znajduje się w urokliwej, lecz wilgotnej okolicy, to zainwestuj w tynk silikonowy, który w zdecydowanie mniejszym stopniu pochłania wodę niż tynki mineralne, silikatowe lub akrylowe. Jeżeli natomiast sąsiadujesz tylko z lasem, możesz wybrać również tynki silikatowe.

Nałożony tynk

Ochrona przed zabrudzeniami

Nawet jeżeli mieszkasz w centrum miasta, zadbanie o rodzaj zabezpieczenia ścian jest istotne. Choć raczej nie zagraża Ci wilgoć, pleśń lub zagrzybienie elewacji, to spaliny samochodowe oraz pyły i kurz sprawią, że dom może się szybko zabrudzić. Jak temu zapobiec? W takiej sytuacji sprawdzą się tynki akrylowe, mozaikowe lub silikonowe. Te ostatnie najlepiej zabezpieczą elewację, ponieważ tworzą na powierzchni ścian zewnętrznych specjalną warstwę, która niemal nie przyciąga zanieczyszczeń. Co więcej, wystarczy solidna ulewa, aby ewentualne zabrudzenia spłynęły ze ściany pozostawiając elewację w stanie idealnym. Tynki silikonowe są także najbardziej odporne na urazy mechaniczne, np. zarysowania, ze względu na dużą elastyczność. Występują one w szerokiej gamie kolorów, z której na pewno wybierzesz odpowiedni dla swojego domu.

Czytaj także  Sprawdzona farba emulsyjna

Tynki mineralne również ochronią elewację przed zabrudzeniami, dobrze sprawdzą się też jako zabezpieczenie cokołu oraz miejsc budynku, które sąsiadują bezpośrednio z ziemią. Mniej odporne, choć najczęściej obecnie stosowane ze względu na cenę, są tynki akrylowe. Nie nanoś ich jednak na fragmenty ścian sąsiadujące z ziemią, ponieważ mogą zacząć się kruszyć i odpadać pod wpływem wilgoci.

Wybór wytrzymałych tynków jest duży, lecz ich zastosowanie różni się w zależności od lokalizacji domu. Przed zakupem zabezpieczenia do elewacji spróbuj więc określić, czy Twój dom jest najbardziej narażony na wilgoć, zabrudzenia czy też pleśń i dopiero mając to na uwadze porównaj ceny oraz wybierz kolor tynku.