ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Dzielenie wnętrz ściankami działowymi
Porady budowlane

Wytrzymałe ścianki działowe – jak wybrać?

Jeżeli chcemy zmienić przestrzeń w naszym domu na przykład: podzielić duże pomieszczenie na dwa mniejsze, wydzielić garderobę, bądź zamknąć otwartą kuchnię, najłatwiejszym sposobem jest postawienie ścianek działowych. Wbrew pozorom to, jaki rodzaj ścianki działowej wybierzemy ma bardzo duże znaczenie.

Podstawowe przeznaczenie i właściwości ścianek działowych.

Ścianki działowe są znacznie cieńsze, niż nośne, gdyż ich głównym zadaniem jest oddzielanie pomieszczeń. Nie muszą być tak grube jak ściany nośne, ponieważ przeważnie utrzymują własny ciężar i przymocowane do siebie wyposażenie. Umiejscowienie ścianki działowej jest dowolne, ale konstrukcja musi spełniać wymagania związane z ochroną przeciwpożarową, a także zapewniać odpowiednią izolację termiczną.

Z jakich materiałów buduje się najtrwalsze ścianki działowe?

Kiedy decydujemy się na budowę ścianki działowej, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, jakie będzie jej późniejsze przeznaczenie. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest cegła pełna, o szerokości 12cm. Ściany wykonane z cegieł są bardzo wytrzymałe i gwarantują dobrą ochronę przed hałasami. Są jednak dość ciężkie, dlatego trzeba stawiać je na belce żelbetowej lub wzmocnieniach stropów. Kolejną opcją, są ściany wykonane z pustaków ceramicznych, które posiadają podobne właściwości do tych, konstruowanych z cegieł. Dzięki temu jednak, że pustaki są znacznie większe, to prace postępują szybciej.

Czytaj także  Która gładź szpachlowa jest najlepsza?

Wykończenie tynkiem nadaje im jeszcze więcej korzystnych właściwości, takich jak ładne wykończenie i jeszcze lepsza trwałość. Innym wyjściem są ściany działowe z betonu komórkowego. Są bardzo wygodne i szybkie do stawiania, gdyż beton komórkowy można łatwo przecinać. Dodatkowo ważą znacznie mniej, niż ściany wykonane z cegły, tym samym nie obciążają tak stropu. Skutkuje to jednak tym, że trudno przymocować do nich cięższe elementy wyposażenia, i są słabą ochroną akustyczną. Można je jednak dodatkowo wzmocnić, poprzez otynkowanie zaprawą murarską. Jeżeli zależy nam na lepszym wyciszeniu, dobry wyjściem będzie wykończenie takich ścianek płytami gipsowo-kartonowymi. Jest to jednak związane ze znacznie większymi kosztami. Obecnie bardzo często, jako ścianki działowe, wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe, które są bardzo lekkie i szybkie w montażu. Cechuje je jednak znacznie mniejsza wytrzymałość, niż w przypadku ścian murowanych.

Praktyczne ścianki działowe

Innowacyjne rozwiązania, a ścianki działowe

Nowym i jeszcze nie tak często stosowanym materiałem do budowy ścian działowych są szklane pustaki. Czyli dwie zgrzane ze sobą kształtki szklane pomiędzy którymi znajduję się pustka wietrzna. Drugim budulcem są luksfery, czyli jednolite kształtki szklane. Są to ścianki nie tylko trwałe, ale przede wszystkim mogą w dużym stopniu wpłynąć na stylowy i estetyczny wygląd wnętrza.

Czytaj także  Odmień łazienkę z oświetleniem LED!

To, w jakim miejscu zdecydujemy się umieścić ścianki działowe ma olbrzymi wpływ na końcowy wygląd estetyczny naszego mieszkania, a także na jego funkcjonalność. Ścianki działowe nie tylko dostarczą prywatności, ale przy odpowiedniej aranżacji mogą stać się prawdziwą ozdobą naszego domu.