ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

Zabezpieczenie drewna przed warunkami atmosferycznymi

Drewno to łatwo dostępny, estetycznie wyglądający i dość łatwy w obróbce materiał – nic więc dziwnego, że często się go wykorzystuje. Z drewna mogą powstawać np. zabudowania i różnego rodzaju elementy wykończeniowe domu czy dachu. Należy jednak pamiętać, że drewno jest dość wrażliwe na działanie warunków atmosferycznych. W jaki sposób można je skutecznie zabezpieczyć?

Impregnat

Impregnat chroni drewno przed biokorozją oraz szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Często tego rodzaju preparaty są produkowane na bazie materiałów pochodzenia naturalnego, takich jak żywica. Impregnaty dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i głęboko wnikają w strukturę drewna, dzięki czemu pielęgnują materiał przez długi czas. Stanowią dobrą ochronę przed grzybami odpowiedzialnymi za rozkład drewna i powstawanie sinizny (smug i plam na drewnie o różnej wielkości i różnym kształcie). Dodatkowo, impregnat może zredukować chłonność pokrytego nim drewna, przez co można obniżyć zużycie farby nawierzchniowej (jeśli chce się dodatkowo pomalować drewno). To obecnie najpopularniejszy środek do zabezpieczania drewna.

Olej

lakier-deski-drewno

Oleje do drewna często tworzone są na bazie roślinnych olejów (są więc przyjazne dla środowiska i zdrowia), szybko schną i nie mają nieprzyjemnego, uciążliwego zapachu. Dobrze chronią drewno przez zabrudzeniami, wilgocią oraz ograniczają pękanie powierzchni, która jest ciągle narażona na działanie mrozu, deszczu czy wiatru. Oleje do drewna także posiadają dużą gamę kolorystyczną i podkreślają naturalne rysunki drewna, co nadaje materiałowi bardzo estetyczny wygląd. Można je stosować zarówno na drewno już wcześniej olejowane, jak i surowe.

Czytaj także  Wytrzymałe i sprawdzone tynki

Lakierobejca

Lakierobejca może być stosowana do zabezpieczania drewna surowego – należy jednak wcześniej pomalować je bezbarwnym impregnatem, który zabezpieczy materiał przed szkodliwym działaniem grzybów (najczęściej lakierobejce nie posiadają takich właściwości). Często stosuje się ją także w celach renowacyjnych, a więc do odnowienia drewnianych powierzchni, po oczyszczeniu ich ze starych warstw farby. Lakierobejce, w zależności od rodzaju, można stosować na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Każda z nich ma też inne wykończenie – do wyboru są matowe, błyszczące lub półbłyszczące. Dużą zaletą tego produktu jest szybki czas schnięcia, dokładne pokrycie drewna (z podkreśleniem jego naturalnych rysunków) i zawartość składników, które chronią powierzchnię przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Lazura

 hand with a brush painting wooden fence

Lazura, podobnie jak lakierobejca, zawiera składniki chroniące drewno przed działaniem promieni UV. Ponadto, nie tworzy na pomalowanej powierzchni mocnej skorupy, dzięki czemu drewno może oddychać. Tak naprawdę lazura to produkt łączący w sobie cechy lakierobejcy i impregnatu – a więc nie tylko zapewnia drewnianym powierzchniom dobrą ochronę, ale również impregnuje je i nadaje im estetyczny wygląd poprzez delikatne podkreślenie rysunków słojów. Lazura zapewnia ochronę przed grzybami powodującymi siniznę, działaniem wody i wilgoci oraz przed wypłukaniem substancji ochronnych, które naturalnie znajdują się w drewnie. Na rynku dostępne są lazury przezroczyste oraz kolorowe, o dobrych właściwościach kryjących.

Czytaj także  Porady-jak malować