ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Uncategorized

Pistoletu do kleju na gorąco. Mechaniczny czy pneumatyczny?

Kleje termotopliwe cieszą się coraz większą popularnością, gdyż mają szerokie zastosowanie, zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Tego typu spoiwa występują w postaci lasek, które nakłada się (wcześniej je topiąc) specjalnymi pistoletami. Klej działa tylko wtedy, gdy kupimy pistolet do kleju na gorąco. Który jest najlepszy – mechaniczny czy pneumatyczny?

Czym są kleje termotopliwe? Wybieramy pistolet do kleju na gorąco

Kleje termotopliwe kupuje się w formie lasek lub granulek, które aktywują się pod wpływem wyższej temperatury. Kiedy podda się je działaniu temperatury około 150˚C, topią się i z postaci stałej przechodzą w płynną, w której się je nakłada – mówią specjaliści z firmy Buehnen. Głównym składnikiem klejów termotopliwych jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). Możemy ich używać także w domu. Wystarczy kupić klej w małych laskach, które wkłada się do specjalnego pistoletu do kleju na gorąco, który podłączamy do prądu. Klej należy podgrzewać tak długo aż zacznie się topić. Następnie nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy.

Jak wybrać pistolet do kleju na gorąco?

Do użytku domowego kupuje się ręczny pistolet do kleju na gorąco, który obsługuje się łatwo i wygodnie. Do zasobnika pistoletu wkładamy laskę kleju, która w zależności od modelu sprzętu może mieć różne długości i średnice. Pistolet nagrzewa klej i przemienia go w płynną masę, która przedostaje się do dyszy, a następnie jest wyciskana na element, który chcemy złączyć. Pistolet do kleju na gorąco powinniśmy dopasować do rodzaju prac, jakie chcemy wykonać i materiału, który chcemy skleić. Bardzo ważna jest moc urządzenia, która warunkuje szybkość rozgrzewania kleju Kleje termotopliwe znajdują także zastosowanie w przemyśle meblowym, gdyż mocno i trwale łączą różne powierzchnie. Za ich pomocą przykleja się forniry o dużej powierzchni i laminuje sią folie techniczne. Służą także jako masy zalewowe do otworów po sękach, a wypełnione nimi braki w drewnie są elastyczne i wytrzymałe. Tego typu kleje nakłada się je za pomocą przemysłowych pistoletów lub ogrzewanych węży o różnych długościach i średnicach.

Czytaj także  Przeprowadzka jest bardzo stresująca. Podpowiadamy, jakie są sposoby na przewiezienie wszystkich swoich rzeczy

Jaki pistolet do kleju na gorąco stosuje się warunkach przemysłowych?

W warunkach przemysłowych stosuje się mechaniczne lub pneumatyczne pistolety. Mechaniczny pistolet do kleju na gorąco świetnie sprawdzi się, gdy chcemy kleić małe elementy. Wystarczy bowiem nanieść klej na elementy i złożyć razem. Urządzeniem tym w przeciągu kilku sekund można idealnie i trwale uszczelnić fugi i rysy.  Wygodny i ergonomiczny kształt pistoletu pozwala na optymalne dozowanie kleju przy jak mały wysiłku. Pistolety pneumatyczne są idealnym rozwiązaniem jeżeli powierzchnia klejenia jest większa. Po nastawieniu pistolet pracuje dokładnie, zgodnie z żądaną temperaturą. Element grzewczy i termostat znajdują się dokładnie za wspornikiem dyszy, przez co zapewniona jest stała i optymalna temperatura podczas nanoszenia kleju. Za pomocą sprężonego powietrza klej daje się dokładnie nakładać w formie punktowej, liniowej i natryskowej.

Pistolet do kleju na gorąco jest jednym z podstawowych narzędzi w wielu zakładach pracy. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy od tego, jakie mamy potrzeby. Możemy bowiem wybrać urządzenie mechaniczne lub pneumatyczne.