ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Dom i wnętrze

Czym lakierować podłogi?

 

Lakierowanie podłogi pozwala skutecznie zabezpieczyć drewno przed uszkodzeniami, nadając mu zarazem elegancki wygląd. Aby jednak efekt prac był zgodny z naszymi oczekiwaniami, musimy właściwie dobrać preparat do rodzaju podłogi. Czym się kierować przy wyborze lakieru?

Lakier lakierowi nierówny

Zanim zaczniemy lakierować podłogę zastanówmy się, w jak dużym stopniu będzie ona eksploatowana. Inny typ lakieru powinniśmy wybrać do drewnianej podłogi w wiatrołapie, do którego często wchodzimy w przemoczonych butach, wnosząc błoto oraz liczne zanieczyszczenia, a inny do rzadko użytkowanej sypialni. Warto też zwrócić uwagę na to, jakim preparatem zakonserwujemy podłogę w pokoju dziecięcym, którego specyfika jest zupełnie inna niż pozostałych pomieszczeń. Nie tylko podlega bardzo intensywnej eksploatacji, służąc na przemian za salę balową, boisko do piłki nożnej lub mały warsztat malarski, lecz jest narażona na liczne uszkodzenia mechaniczne. Lakier, którym ją pokryjemy powinien równocześnie zapewniać trwałość oraz być przyjazny dla zdrowia malucha, nie powinien więc zawierać dużej ilości rozpuszczalników lub silnych substancji chemicznych, które mogłyby wywoływać alergię.

Lakierowanie podłogi to proces, w którym warto uwzględnić również rodzaj zabezpieczanego drewna. W przypadku podłóg wykonanych z polskich drew liściastych użyjmy lakierów poliuretanowych lub uretanowych, lecz jeżeli chcemy nałożyć preparat na buk lub grab, unikajmy lakierów wodnych. Inny jest także sposób nakładania lakieru na drewno liściaste niż na iglaste, odmienne zasady aplikacji dotyczą też gatunków egzotycznych. Warto je poznać jeszcze zanim rozpoczniemy prace.

Czytaj także  Skuteczne sposoby na obniżenie temperatury w pokoju

Czym lakierować podłogi?

 

Czym lakierować podłogi?

Gdy już ustalimy rodzaj podłogi oraz stopień jej eksploatacji, możemy przystąpić do wyboru rodzaju lakieru. Pomoże nam w tym kilka ogólnie przyjętych zasad. Do pomieszczeń, w których przebywają dzieci lub alergicy najlepiej jest stosować lakiery wodorozcieńczalne, które szybko wysychają i są pozbawione drażniącego zapachu. Z kolei podłogi w pomieszczeniach gospodarczych oraz wiatrołapach najlepiej zabezpieczyć preparatami poliuretanowymi, które są odporne na ścieranie oraz negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Do lakierowania podłogi w salonie lub sypialni wystarczające będą natomiast np. lakiery alkidowo-uretanowe, które sprawdzą się przy średnim natężeniu ruchu.

Jak widzimy na pytanie: „czym lakierować podłogi” nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od sposobu eksploatowania danego pomieszczenia oraz specjalnych wymagań jego mieszkańców. Po uporaniu się z wyborem odpowiedniego rodzaju preparatu, czeka nas jeszcze dostosowanie jego odcienia do koloru podłogi, ale to już temat na osobny artykuł.