ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

Porady-jak malować

Główną cechą farby dobrej jakości polega dobre krycie podłoża, mechaniczna odporność, podatność na zmywanie i jednocześnie behawior trwałości barwy z upływem czasu, także w wypadku, kiedy jest w intensywnym, wysyconym odcieniu. Farba nie powinna blaknąć, bez względu na koloru, nawet jeżeli jest dość ciemna. W opakowaniu posiada być gęsta. Kiedy zacznie się ją odziewać, musi dobrze trzymać się przybory – wałka lub pędzla – natomiast podczas rozprowadzania jej na powierzchni powinna stać się znacznie bardziej płynna, ale w taki sposób, by nie spływała z narzędzia. Właściwość taką określa się jako tiksotropowość.

Rodzaje farb-akrylowe

Są najpopularniejsze i uchodzą za bardzo tanie. Ich spoiwem są syntetyczne polimery akrylowe. Bardzo dobrze trzymają się normalnie przygotowanego podłoża. Mają względnie niską paroprzepuszczalność i nasiąkliwość wodą. Nadają się na powierzchnie tynkowane, a także betonowe oraz płytywłókno- cementowe. Nie nadają się na podłoże z tynku wapiennego oraz mająograniczoną przydatność do bloczków silikatowych. Mają masowe odmiany zawierające modyfikatory, na przykład uszlachetniane żywicą silikonową. Dodatki umożliwiają producentom swobodne kształtowanie właściwości farb, zwłaszcza przepuszczalności na rzecz pary wodnej oraz CO2 czy stopnia połysku powierzchni. Przeto przed zakupem potrzeba precyzyjnie sprawdzić zakres stosowania podany na mocy producenta, gdyż na przykład farb do malowania betonu nie powinno się aplikować na fasadach tynkowanych.

Czytaj także  Remont w domu. Jakich farb używać?

W zastosowaniach artystycznych mogą egzystować kładzione grubo jak farby olejne albo cienko przezroczystymi warstwami. Nie mają do tego stopnia dużej gamy kolorystycznej jak farby olejne czy temperowe. Farby dla artystów mogą zawierać poza pigmentu też gumę arabską i inne substancje zmieniające lepkość oraz szybkość wysychania tych farb. Mogą być zastosowane do malowania na prawie każdej powierzchni, w tutejszym nawet na szkle. Są popularne również wśród modelarzy, przede wszystkim plastikowych – bazując na alkoholach i wodzie nie rozpuszczają tworzywa, świetnie się nadają do nakładania cienkimi warstwami (aerografem) oraz szybko schną. Dodatkowo jasne kolory nie gorzej kryją ciemne tło, jest dozwolone je aplikować też na poprzednio naniesionych powłokach emalii olejnych.

Akrylami można dekorować na kilka sposobów. Pierwsza to technika zbliżona do olejnej – nakłada się od grubszych, kryjących warstw farby do delikatnych laserunków. Przewagą akryli ponad olejami polega to, że warstwy prędko schną (od 15 min. do kilku godzin) i jest dozwolone dość szybko odziewać kolejne, nawet wiele warstw dla uzyskania żądanego koloru oraz wrażenia głębi. Druga to nauki techniczne akwarelowa – na szkic nakłada się farby akrylowe rozpuszczone w wodzie (jak akwarele), na mokry lub na suchy papier, ale należy pamiętać, że akryl szybko schnie i nie jest możliwe takie cieniowanie i zlewanie barw jak w akwareli, ale da się niedociągnięcia retuszować.Trzecia to efekty fakturalne – gęstą farbą akrylową można za pomocą szpachli nakładać grube warstwy, nawet impasty (akryl jest elastyczny i nie pęka). Gdy z farbą akrylową zmieszamy piasek albo trociny, uzyskujemy interesującą fakturę.

Czytaj także  Urządzenia zbiornikowe - do czego są wykorzystywane?