ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Ciekawostki

Co jest niezbędne w pracy florysty?

Praca florysty – podobnie jak każda praca wykonywana manualnie bądź maszynowo – wymaga posiadania osprzętu, pomocnego przy wielu czynnościach.

Florystyka, czyli sztuka układania kwiatów

Termin florystyka pojawił się stosunkowo niedawno, co nie oznacza, że wcześniej nie był kojarzony z tak popularnym zawodem, jakim jest kwiaciarstwo czy bukieciarstwo. Sama nazwa nie do końca odzwierciedla czynności wykonywane przez niegdysiejszego bukieciarza, lecz jako bezpośrednio związana z roślinami, przyjęła się w odniesieniu do sztuki układania kwiatów.

Narzędzia florystyczne

Każde narzędzie użyte przy ułożeniu zamierzonego bukietu kwiatów ma za zadanie ułatwić tę trudną sztukę oraz pomóc w uzyskaniu jak najlepszego efektu. Dzięki narzędziom praca staje się o wiele szybsza, przyjemniejsza i przynosi większe zadowolenie, a co najważniejsze, może zapobiec nieprzyjemnym doznaniom jak skaleczenie. Warto więc przy wykonywaniu tego typu pracy – zgromadzić niezbędne materiały i narzędzia, które ułatwią i przyspieszą skończenie tej artystycznej pracy.
Do najważniejszych narzędzi można zaliczyć:
– nożyczki florystyczne – koniecznie ostre, łatwo przycinające łodygi
roślin, a także równo ucinające potrzebną ilość materiału zdobniczego
typu: wstążki, rafie, dekoracyjny papier, flizelina czy folia,
– obcinacz kolców, zwany także ścigacz do kolców – to narzędzie ułatwi
usunięcie kolców z roślin posiadających niebezpieczne dla rąk
bukieciarza kolców,
– nożyk florystyczny – mały, bardzo ostry znakomicie radzący sobie z
gęstą gąbką florystyczną oraz twardymi łodygami kwiatów i gałęzi.
Nożyk powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów i powinien
dobrze mieścić się w dłoni,
– sekator – podobnie jak nożyk i nożyczki służy do skracania długości
łodyg, a także wyrównywanie łodyg w gotowym już bukiecie. Sekator
powinien być wykonany z bardzo dobrej jakości stali nierdzewnej, a
jego rączki muszą być pokryte powłoką antypoślizgową,
– kleje.

Czytaj także  Zanim kupisz żarówkę - ich rodzaje

Kleje w branży florystycznej

Pistolet do kleju oraz klej termotopliwy – to narzędzie, wydawałoby się trochę niepasujące do prac bukieciarskich, wbrew pozorom jest używane niezwykle często. Głównie służy do sporządzania ozdób dla gotowych już bukietów, skleja ozdobne wstążki, łączy ze sobą brzegi tkanin dekoracyjnych, papierów czy innych dekoracji. Może być także niezbędnym narzędziem przy tworzeniu ozdobnych pudełek na kwiaty.
Pistolet do kleju na gorąco to narzędzie wyjątkowo lekkie, bardzo poręczne i precyzyjne. Można go używać do klejów transparentnych, kolorowych, a w zależności od modelu pistoletu, klej może być w laskach o różnych średnicach. Klej na gorąco używany we florystyce występuję również pod inną postacią, a mianowicie drobnych granulek.
Klej na gorąco, używany we florystyce, jest bardzo trwały, wodoodporny, świetnie i szybko łączy dwie powierzchnie oraz szybko zastyga.

Klej w tubce do klejenia roślin – to substancja do klejenia żywych kwiatów, łodyg, płatków oraz liści na dowolnej powierzchni. Bardzo dobrze sprawdza się jako zabezpieczenie przed przedwczesnym zwiędnięciem roślin – posmarowanie uciętego końca łodygi tego typu klejem, zatrzyma wilgoć w jej wnętrzu co zapobiegnie szybkiej utraty wody.

Więcej o branży: https://www.buehnen.pl/branza/florystyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *