ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

Gładź szpachlowa w proszku czy gotowy wyrób?

Samodzielne wykonywanie remontu to powód do dumy. Dużo w jego powodzeniu zależy od tego, jakich materiałów będziemy używać. Często w sklepach jest tak duży wybór produktów od różnych producentów, że trudno znaleźć taki produkt, który sprawi, że praca będzie szła gładko. Przykładem może tutaj być wybór gładzi szpachlowej. Sklepy oferują gotowe masy szpachlowe, a także gładź w postaci proszku. Która forma będzie lepsza i dlaczego? Jeśli chcesz wiedzieć, przeczytaj ten artykuł.

 

Czym są gotowe masy gipsowe?

 

Gotowe masy szpachlowe Profesjonalne farby pozwalają na szybkie wykonanie pracy. Są to produkty, które są już gotowe do nakładania na ścianę. Producent przygotowuje masę, która ma zachowane odpowiednie proporcje, dzięki czemu nie musimy zastanawiać się, czy odpowiednio dobierzemy proporcje i czy masa nie będzie za rzadka lub za gęsta. Do masy nie trzeba już niczego dodawać, rozdrabniać jej czy czekać aż uzyska odpowiednią konsystencję. Z reguły gotowe masy szpachlowe są przygotowane w taki sposób, aby można było ich używać do płyt kartonowo gipsowych i nakładać bezpośrednio na ściany. W zależności od produktu, gotowe masy szpachlowe można nakładać ręcznie lub przy pomocy specjalnej maszyny. Wszystko zależy od naszej wprawy, a także tego, jaki efekt wykończenia chcemy uzyskać.  Po wyschnięciu gładzi na ścianie, jej powierzchnię należy wyrównać poprzez przetarcie ręczne lub maszynowe.

Czytaj także  ABC o tynkach

 

Jeżeli decydujemy się na wybranie masy szpachlowej w postaci gotowej, musimy pamiętać o tym, aby dokładnie zamykać opakowanie. W przeciwnym razie wyschnie i straci swoje właściwości. Producenci oferują masy gotowe o różnej twardości, czasie schnięcia i wydajności, dzięki czemu można dobrać produkt tak, aby jak najlepiej spełniał nasze oczekiwania.

 

Czym jest gładź szpachlowa w proszku?

 

Gipsowe masy szpachlowe w postaci proszku są o wiele tańsze niż masy gotowe. Jednak z drugiej strony ich przygotowanie wymaga wprawy i czasu. Przygotowaną z proszku masę gipsową należy wykorzystać w ciągu dwóch godzin, gdyż później traci ona swoje właściwości i masę należy rozrabiać od nowa. Dlatego lepiej przygotować mniej masy z proszku i robić to częściej, szczególnie jeśli prace remontowe obejmują duże powierzchnie, na jakich będzie kładziona gładź.

 

Gładzie z proszku charakteryzują się dużą wydajnością oraz stosunkowo małą twardością, dzięki czemu o wiele łatwiej jest je później szlifować. Szczególnie, jeśli robimy to ręcznie.

Co wybrać – proszek czy produkt gotowy?

 

Produkty gotowe są na pewno łatwiejsze w użyciu, co powoduje, że chętnie po nie sięgają osoby, które nie mają doświadczenia w pracach remontowych. Z drugiej strony są one mało wydajne i stosunkowo drogie.

Czytaj także  Urządzenia zbiornikowe - do czego są wykorzystywane?

 

Gładzie szpachlowe w proszku są o wiele tańsze niż masy gotowe. Po zaschnięciu łatwo się je szlifuje. Są one także bardzo wydajne. Z drugiej strony ich przygotowanie wymaga wprawy i czasu, więc ich wybór jest lepszy dla osób, które mają chociaż małe doświadczenie w przygotowywaniu i nakładaniu masy szpachlowej.