Drewno jest wyjątkowo pięknym i trwałym materiałem, ale by długo wyglądało ładnie, trzeba dobrze je zabezpieczyć. Dobór właściwego lakieru do drewna ma wpływ na to, jak podłoga wygląda i jak będzie się prezentowała przez lata użytkowania. Ważne są także odpowiednie warunki zewnętrzne, które są odpowiedzialne za szybkość wysychania powłoki.
Jak oczyścić podłogę przed nałożeniem lakieru do drewna?
Przed nałożeniem lakieru do drewna podłogę trzeba dobrze oczyścić. Zanim zaangażujemy do pracy cyklinarkę, dobrze zamiećmy podłogę, warto ją także dokładnie umyć. Pozostawione na podłodze kamyki czy śmieci mogą zniszczyć urządzenie. Zamiast cyklinarki możemy użyć wiertaki z przypiętymi kołami cyklinującymi, ale taki sposób ściągania starej warstwy lakieru czy farby jest czasochłonny i wymaga dużej siły, a i wiertarka może tego nie wytrzymać. Dobrej jakości lakier do drewna nie wymaga podkładów, ale trzeba pamiętać, by przed malowaniem dobrze wymieszać składniki lakieru, mocno potrząsając puszką. Jeśli nakładamy lakier poliuretanowy, wcześniej musimy nałożyć grunt. Nakładamy dwie lub trzy warstwy preparatu, pamiętając, by między kolejnymi malowaniami lakier dobrze wysechł. Nie można nakładać kolejnej warstwy lakieru zanim poprzednia nie wyschnie, gdyż powstała powłoka może być nierówna.
W jakich warunkach nakładać lakier do drewna?
Jeśli zdecydujemy się na nakładanie lakieru do drewna, pracę zaplanujmy tak, by nie przerywać jej w nieodpowiednim momencie. Przed aplikacją danego produktu warto sprawdzić efekt na kawałku drewna. Przed zakupem należy dokładnie wyliczyć potrzebną ilość produktu. Warto także wyposażyć się we wszystkie niezbędne materiały: odzież ochronną, pędzle i folię ochronną. Lakier do drewna najczęściej nakłada się stosunkowo dużym pędzlem o szorstkim włosiu. Zanim przystąpimy do nanoszenia jakiegokolwiek preparatu, koniecznie trzeba przygotować wcześniej podłoże, co ułatwi i przyspieszy aplikację oraz sprawi, że uzyskamy powierzchnię o równomiernym wybarwieniu i wyraźnym rysunku struktury drewna. Drewno trzeba przeszlifować papierem ściernym o ziarnistości dobranej do stopnia nierówności podłoża. Trzeba też dobrze oczyścić powierzchnię z pyłu i kurzu. Lakierowanie drewna powinno wykonywać się zgodnie z zasadami zalecanymi przez producenta, m.in. na kartach technicznych czy poradnikach. Ponadto, prace należy prowadzić w odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności. Optymalna temperatura powietrza wynosi od +5°C do +25°C, dla temperatury podłoża do 40°C. Najlepsze wyniki prac lakierniczych uzyskuje się podczas malowania przy wilgotności względnej powietrza do 85%.
Lakier do drewna przyda się, jeżeli chcemy odnowić drewnianą powierzchnią. Pamiętajmy, że przed nakładaniem produktów trzeba bardzo dobrze przygotować remontowane powierzchnie, a prace powinny odbywać się w odpowiednich warunkach.