ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

podjazd
Porady budowlane

Podjazd pod garaż. Z czego można wykonać?

Jednym z ostatnich etapów budowy domu jest wykończenie garażu i terenu dookoła niego, w szczególności podjazdu. W przypadku tego ostatniego możliwości jest sporo, począwszy od asfaltu lub betonu, poprzez bruk klinkierowy i różne odmiany kostki aż po kruszywo. Podjazd powinien być trwały, solidny i wytrzymały ze względu na panujące w naszym kraju warunki klimatyczne, a jednocześnie pasować do kolorystyki i stylu posiadłości.

Na początek podbudowa

To, o czym wielu właścicieli domów zapomina przy budowie podjazdu, jest podbudowa. Skupiają się oni na wierzchniej warstwie, a tymczasem podkład ma kluczowe znaczenie dla trwałości całej konstrukcji. Często rezultaty zaniedbań w tym zakresie nie objawiają się od razu, a po kilku latach użytkowania, i wtedy konieczny jest kosztowny remont. Podbudowa w dużym stopniu zależy od rodzaju podłoża i planowanego ruchu. Przy nielicznych przejazdach samochodów osobowych wystarczy, jeśli bruk klinkierowy czy inna nawierzchnia będą ułożone na warstwie piasku. Przy większych obciążeniach piasek warto zastąpić cementowo-piaskową podsypką, a także zastosować warstwę tłucznia lub żwiru.

Kostka betonowa

Kostka betonowa jest jednym z tańszych materiałów stosowanych przy wykończeniu podjazdów garaży, a także jednym z najchętniej stosowanych. Do jej położenia wystarczy standardowe przygotowanie podłoża, a sam proces kładzenia jest prosty i nieskomplikowany. Poza dużą wytrzymałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych ten rodzaj materiału ma jedną niezaprzeczalną zaletę. Jest mianowicie dostępny w niezliczonej ilości wzorów i kolorów, dzięki czemu klienci mają duże możliwości wyboru. Kostka ta jest produkowana poprzez zalewanie betonem form, występuje zarówno w stonowanych barwach, jak również soczystych i intensywnych.

Czytaj także  Jak położyć samodzielnie gładź

Bruk klinkierowy

kostka

Bruk klinkierowy produkowany jest z wypalanej w wysokiej temperaturze gliny. Dzięki odpowiedniemu procesowi produkcji otrzymuje się wytrzymałą, odporną na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne strukturę, a jednocześnie mało śliską powierzchnię. Jest to jedno z droższych rozwiązań na podjazd, ale bardzo cenionych za elegancji wygląd i wyjątkową solidność. Kostki mogą mieć różną kolorystykę, od brązu i czerwieni aż po żółcie, szarości, grafity i czernie. Bruk klinkierowy wygląda bardzo naturalnie, podnosi estetykę otoczenia i łatwo do dopasować do stylistyki budynku. Jednocześnie przy dobrze wykonanej podbudowie jest to inwestycja na wiele lat użytkowania.

Kostka kamienna

Porównywalne pod względem wytrzymałości do bruku klinkierowego są niektóre odmiany kostki kamiennej. Ten materiał na podjazdy produkowany jest z twardych skał magmowych, kwarcytów czy nieco miększego piaskowca. Kostka kamienna charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ścieranie i ściskanie, a także na działanie czynników atmosferycznych. Naturalny kamień ma niepowtarzalny, oryginalny wygląd, gdyż zarówno poszczególne kształty jak i wybarwienie nigdy nie będą takie same. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością większego wydatku, dobre jakościowo odmiany tej kostki mogą bowiem kosztować nawet dwukrotnie więcej niż betonowej.