ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Dom i wnętrze

Kto obecnie decyduje się na boazerię?

Kilkanaście lat temu właściwie każdy dom zdobiła boazeria. Tego typu dekoracja, zazwyczaj wykonana z dużych, sosnowych desek witała już w przedpokoju. Obecnie możemy zaplanować wystrój wnętrza tak, jak chcemy, gdyż mamy dostęp do wieli materiałów. Wracają także boazerie, ale w bardziej nowoczesnym wydaniu.

Czym jest boazeria?

Słowo boazeria pochodzi od francuskiego słowa boiserie, które oznacza obłożenie drzewem. Zdobienia tego typu były znane już w starożytności, a dużą popularność zyskały w średniowieczu.

W Polsce moda na boazerię rozkwitła na początku lat 80. XX wieku. Tradycyjna boazeria na ściany była układana ze średniej wielkości desek łączonych przy pomocy łączeń ciesielskich, czyli na tak zwane obce pióro. Inne sposobem łączenia były metalowe lub korkowe wkładki. Pomiędzy płytami zachowywano szczeliny wentylacyjne, które nie wyglądały zbyt ładnie. Boazeria była bardzo pożądana, gdyż chroniła ściany przed zabrudzeniem. Ten typ wystroju uznawano za szczyt dobrego smaku, więc gościł w wielu domach.

Jak teraz wyglądają boazerie?

Dzisiejsza boazerie są jak dalekie krewne tych, które montowano kiedyś. Projektanci wykorzystują duże powierzchnie drewna, co eksponuje jego urodę. Do wykonania boazerii wykonuje się różne gatunki drewna, a nie tylko miękką sosnę, która królowała kilkanaście lat temu. Często wykorzystywane jest drewno egzotyczne. Boazerię wykańcza się fornirem, czyli okleiną z cienkich arkuszy drewna. W dużych, słonecznych pomieszczeniach stosuje się drewno pokryte sękami, a padające na nie słońce zachwyca odwiedzających. Niektórzy projektanci proponują, by łączyć drewno jasne z ciemnym. Nowoczesne boazerie wyglądają jak duże kawałki drewna. Stosuje się deski o szerokości 10, 12, 14, 20 i 25 centymetrów, a coraz modniejsze są bardzo szerokie, które przypominają drewniane bale. Układa się je poziomo, a nie pionowo. Wąskie deski ułożone w ten sposób dają efekt wizualnego poszerzenia wnętrza. Profil desek może być różny. Tradycyjna boazeria to połączone ze sobą płaskie deski, ale stosuje się także wystające, dające obraz przestrzenny.

Czytaj także  Energooszczędne żarówki. Led czy wolframowe?

Wystrój z boazerią

Gdzie sprawdzają się boazerie?

Na boazerię decydują się osoby, którym zależy na przytulności. Drewno to bardzo przyjemny materiał, a odpowiednio potraktowany wygląda bardzo elegancko. Ładnie ułożone deski sprawiają wrażenie grubej, przytulnej okładziny. Ciekawym rozwiązaniem są drewniane kasetony w kształcie kwadratów, gdzie łączenia maskuje się zdobnymi listwami. Tak ozdobiona ściana wygląda niezwykle pięknie i elegancko. Sprawdzi się w bardzo wytwornych pomieszczeniach, zwłaszcza w domach wielbicieli tradycji.

Nie wszystko co pochodzi z minionej epoki, jest przestarzałe i niemodne. Drewno jest zawsze na czasie, a wykonane z niego dekoracje wystarczy uwspółcześnić, by uczynić z nich niepowtarzalny element wystroju wnętrza.