ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

led oświetlenie
Dom i wnętrze

Oświetlenie wnętrza. Jak się za to zabrać?

Architekci i projektanci wnętrz dzielą oświetlenie w domu na dwie grupy. W domu czy mieszkaniu możemy zainstalować światło użytkowe oraz dekoracyjne. Pamiętajmy również o tym, że zupełnie innego rodzaju światła potrzebujemy w poszczególnych pomieszczeniach domu. Przyda się oświetlenie centralne, ale ważna jest także lampa ścienna, które jest jego uzupełnieniem.

Jakie oświetlenie do salonu? Lampa ścienna i jej rola

W salonie należy zaprojektować oświetlenie centralne, czyli górne. Oprócz niego jednak dobrze jest mieć do dyspozycji inne, mniej intensywne źródła światła, np. lampę ścienną, które podświetli miejsce do czytania. Salon najczęściej pełni wiele funkcji, więc warto go podzielić na poszczególne strefy i dopasować oświetlenie właśnie do ich funkcji. W strefie wypoczynkowej przydatne będą wiszące lampy sufitowe. Kiedy zechcemy poczuć się przytulniej i np. poczytać w salonie – doskonała będzie lampa stojąca, którą można regulować w taki sposób, aby snop światła padał w pożądane przez nas miejsce.

Lampa ścienna i oświetlenie centralne w kuchni

W kuchni trzeba powiesić górne oświetlenie, które rozświetli całe pomieszczenie. Przydadzą się także punktowe źródła światła, które doświetlą blat. Najlepsze do tego celu są lampy halogenowe lub ledowe. Inny wariant oświetlenia miejsc roboczych w kuchni to funkcjonalne lampy na szynach. Można je przesuwać, kiedy zmieniamy stanowisko pracy. W kuchni możne też zawiesić lampę ścienną, które sprawdzi się miejscowo jako oświetlenie pasa roboczego lub blatu stołu.

Czytaj także  Segregacja odpadów – jakie kosze wybrać?

Jaka lampa ścienna do łazienki?

W łazience również potrzebne jest centralne światło górne, które oświetli równomiernie całą powierzchnię tego wnętrza bez zbędnych cieni i kontrastów. Takie światło jest przydatne w czasie wykonywania czynności higienicznych, jak również podczas sprzątania łazienki. Częściej jednak do oświetlenia nowoczesnych łazienek wykorzystuje się punktowe źródła światła montowane w sufitach podwieszanych. Oprócz oświetlenia górnego w łazience należy także zastosować oddzielne światło, które oświetli lustro i umywalkę. Dobre oświetlenie lustra łazienkowego lampa ścienną pozwoli na wykonanie perfekcyjnego makijażu czy dokładne golenie się. Światło zamontowane w okolicy lustra powinno padać na twarz osoby przeglądającej się w nim.

Światło w sypialni – górne oświetlenie i nastrojowa lampa ścienna

Sypialnia to miejsce romantycznych spotkań zakochanych, ale również pomieszczenie, w którym czytamy i odpoczywamy. W sypialni często jest też duża szafa, która pełni rolę garderoby. Centralna lampa pomoże wybrać strój. Oprócz tradycyjnego światła górnego w sypialni warto korzystać z niewielkich lampek, oświetlających miejscowo. Jako lampkę nocną można wykorzystać także lampę ścienną – delikatne i stłumione światło z kinkietu będzie na tyle jasne, że pozwoli na komfortowe czytanie nocą, ale nie przeszkodzi osobie śpiącej obok.

Oświetlenie domu nie tylko rozprasza wieczorne ciemności, ale i buduje nastrój. Pamiętając o tym, wybierzmy centralne źródło światła oraz ładna i praktyczną lampą ścienną, które doświetli pokój czy łazienkę.

Czytaj także  Czy warto inwestować w zakup pralko-suszarki?