ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

Porady budowlane

Jakie wybrać lakiery do użytku zewnętrznego?

Jakie wybrać lakiery do użytku zewnętrznego?

Każdy z nas dochodzi z czasem do wniosku, że można by coś zrobić z zewnętrznymi elementami drewnianymi, aby nadać ich wyglądowi nowy, odświeżony styl. Taką możliwość dają nam lakiery do drewna zewnętrzne. Aby lakierowanie drewna poszło bezproblemowo, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Czym się jednak kierować wybierając lakier?

Co zrobić, aby lakierowanie drewna miało najlepszy efekt?

Biorąc się za lakierowanie drewna warto pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu podłoża. Przede wszystkim należy zadbać, aby lakierowana powierzchnia była sucha oraz porządnie oczyszczona z zanieczyszczeń. W przypadku obecności ubytków na starej powierzchni lakierniczej, należy koniecznie usunąć całość starego lakieru oraz wykonać jej szpachlowanie. Wszystkie te zabiegi są niezbędne, aby wyrównać powierzchnię, a tym samym zagwarantować jak najlepszy efekt końcowy, jaki ma dać nowy lakier.

Jakie lakiery do drewna zewnętrzne wybrać?

Lakiery do drewna zewnętrzne posiadają wiele właściwości oraz sposobów ich przeznaczenia. Dlatego też decydując się na konkretny lakier, należy wcześniej wziąć pod uwagę klika aspektów, aby nie popełnić błędu. Przecież każdy chce, aby jego drewniana podłoga lub ogrodzenie po polakierowaniu, miały nie tylko nowy wygląd, ale też solidną i trwałą ochronę na długie lata. Bardzo często jest tak, że elementy drewniane znajdujące się na zewnątrz muszą stawiać czoła wielu negatywnym czynnikom zewnętrznym, których codzienne oddziaływanie powoduje powstawanie odbarwień, tworzenie się pleśni, a czasem nawet porośnięcie grzybem.

Czytaj także  Krata TTE Libet — innowacyjność i ekologia w budownictwie

Jaki lakier wybrać, aby lakierowanie drewna było skuteczne?

Najważniejszą kwestię stanowi rodzaj elementu, jaki ma zostać polakierowany. W przypadku podłogi zewnętrznej najlepsze będą lakiery akrylowe w postaci lakierobejcy. Ten rodzaj pokrycia ochronnego pozwala na np. przyciemnienie powierzchni lakierowanej lub nadanie jej zupełnie odmiennej barwy. Zaletą tego typu rozwiązania lakierniczego jest również dobra ochrona przed wilgocią. Niestety taki lakier posiada również wadę – jest nią mniejsza trwałość powierzchni lakierniczej.

Ważną sprawę, którą trzeba wziąć pod uwagę, jeszcze przed samym lakierowaniem, jest impregnacja powierzchni drewnianej, która ma zostać polakierowana.

Jak dzielą się lakiery do drewna zewnętrzne?

Wśród lakierów zewnętrznych do drewna można wyróżnić dwie grupy: lakiery podkładowe i nawierzchniowe. Te z pierwszej grupy mają za zadanie stworzyć pierwszą warstwę na lakierowanym podłożu. Charakteryzują się bardzo szybkim wchłanianiem, co z kolei sprawia, że lakier ten ma bardzo dużą trwałość, skuteczność działania oraz krótki czas schnięcia.

Lakiery nawierzchniowe służą do tworzenia warstw wykończeniowych. W praktyce można stwierdzić, że to ich zadaniem jest nadanie ostatecznego wyglądu całej lakierowanej powierzchni. Co więcej do ich podstawowych atutów należą: dodatkowa ochrona przed wilgocią oraz powstawaniem uszkodzeń, co odgrywa niebagatelną rolę w przypadku elementów drewnianych, znajdujących się na zewnątrz.

Czytaj także  Malowanie ścian pistoletem czy wałkiem