ZPRms.pl

Zawsze proste rozwiązania mieszkania i salonów

szlifowanie stali eshop pronar
Porady budowlane

Jak przygotować powierzchnię stali do malowania?

Główną czynnością, jaką trzeba wykonać przed malowaniem powierzchni wykonanej ze stali, jest obróbka ścierna. Termin ten określa przebieg usuwania zabrudzeń oraz resztek lakieru za pomocą między innymi szlifierki.

Podstawowe zasady szlifowania

Aby prawidłowo przygotować stal do malowania, należy przygotować przystosowany do tego sprzęt. Najlepiej sprawdzi się profesjonalna szlifierka. Należy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych informacjach. Po pierwsze przyrządy takie jak szlifierka lub inne materiały szlifierskie nie mogą zawierać wtrąceń żelaza, siarki oraz chloru. Stosowanie szlifierek, które uprzednio miały styczność ze stalą niestopową również nie wchodzi w grę. Trzeba pamiętać, że w tym procesie stosuje się tylko materiały syntetyczne, które nie posiadają cząstek minerałów mogących doprowadzić do korozji międzykrystalicznej. Oznacza to, że szlifierka podczas obróbki stali nierdzewnej powinna pracować na takich materiałach szlifierskich jak tlenek aluminium oraz cyrkon syntetyczny. Przy szlifowaniu ważnym aspektem jest temperatura. Należy zadbać, aby była jak najniższa. Dodatkowo zwiększenie intensywności pracy podczas szlifowania przyczynia się do niepotrzebnego nagrzania stali. Wpływa to negatywnie na jej strukturę oraz koloryt. Szlifierka, która pracuje na zbyt wysokich obrotach, może zbyt szybko ulec zużyciu. Nie należy jej przeciążać, tylko optymalne użytkowanie szlifierki zapewnia jej długotrwałe funkcjonowanie.

Czytaj także  Co to jest farba hybrydowa?

Kolejny krok

Na początku obróbki szlifierskiej dokonuje się cięcia stali i szlifowania miejsc, które były wcześniej zespawane.  Najlepiej, aby szlifierka zaopatrzona była w ścierce zbrojone o spoiwie żywicznym. Obecnie najczęściej stosowane są bardzo cienkie tarcze, pozwalają one na proste i krótkotrwałe cięcie, a dodatkowo nie prowadzą do niepotrzebnego nagrzania materiału. Warto wspomnieć również o ściernicach żywicznych zbrojnych. Produkuje się je z mieszanki ściernej takiej jak ziarno ścierne i żywica formaldehydowa, następnie mieszanka ta jest dokładnie sprasowana wraz z siatką wzmacniającą. Wzrost temperatury podczas używania szlifierki sprawia, że żywica z ziarnami ściernymi twardnieje, przez co możliwe jest cięcie oraz szlifowanie stali.

Szlifowanie w praktyce

Podczas procesu szlifowania wykorzystuje się obecnie różne metody. Można wyróżnić dwa rodzaje obróbki ściernej, między innymi ze ścierniwem spojonym, do którego należy szlifowanie ściernicami o spoiwie żywicznym albo ceramicznym, szlifowanie materiałami nasypowymi oraz szlifowanie specjalistycznymi pastami. Kolejny rodzaj to szlifowanie ścierniwem luźnym. Tutaj możemy wyróżnić takie procesy jak docieranie, obróbka udarowa, tłoczona albo wibracyjno-rotacyjna. Do szlifowania ścierniwem luźnym zaliczamy także obróbki aero-ścierne oraz strumieniowo-ścierne. Praktycznie wszystkie z wymienionych metod mają techniczne oraz ekonomiczne zakresy użytkowania, w którym się specjalizują. Dzięki temu istnieje możliwość realizacji takich czynności, które mogłyby być niewykonalne przy zastosowaniu innych przyrządów.

Czytaj także  Jakie klucze wybrać do warsztatu domowego